Çocuklarda karaciğer kist hidatiklerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of liver hydatid cyst in children
- Tez No: 922953
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda, karaciğer kist hidatiği nedeniyle kliniğimize başvuran çocuk hastaların klinik ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal-Metod: Bu çalışma retrospektif tip III tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmaya 1 ocak 2010-30 aralık 2022 yılları arasında kliniğimizde tanı ve tedavileri yapılan 214 karaciğer kist hidatik hastası dahil edilmiştir. Hastaların verileri geriye dönük tarandı. Hastalar grup 1 (medikal tedavi) ve grup 2 (PAİR + Cerrahi) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastaların yaş, semptomları, tanıları, laboratuvar parametreleri, tanı metodları, tedavi yöntemleri ve sonuçları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza %56'sı (n=119) kadınlardan oluşan toplam 214 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 11.05±3.83 yıl [range: 1-18] bulundu. Çalışmamızda toplam 361 hidatik karaciğer kisti saptandı. Hastaların %68'inde (n=145) tek kist, %18'inde iki kist (n=39), %6'sında üç kist (n=13) ve %8'inde ise dört ve üstü (n=17) karaciğer kisti saptandı. Hastaların %86'sında (n=184) izole karaciğer kisti saptandı. Yirmi hastada karaciğer + akciğer, 5 hastada karaciğer + dalak, 2 hastada karaciğer + intraabdominal, 1 hastada karaciğer + böbrek, 1 hastada karaciğer + böbrek + beyin ve 1 hastada karaciğer + rektus kası kisti saptandı. Hastaların %55'inde eozinofil, %37'sinde direkt bilirübin, %28'inde ALT, %22'sinde AST, %17'sinde GGT ve %5'inde amilaz yüksekliği saptandı. Kistin tipi başvuru anında WHO sınıflamasına göre; %46'sı CE 1, %11'i CE 2, %15'i CE 3A, %12 CE 3B, %11'i CE 4 ve %5'i CE 5 idi. Hastaların %66.8'inde kistler sağ tarafta, %21'i sol tarafta ve %12.1'i hem sağ hem sol tarafta lokalize idi. Kistlerin %33.6'sı (n=72) küçük boyutlu (10 cm) boyutlu idi. Ortalama kist boyutu ise 66.97±34.23 mm, [median= 60; range: 8-180]. Hastaların %66'sı (n=142) non-operatif takip edildi. Bu hastaların %76'sı albendazol tedavisi ile izlenmekteyken %24'ü tedavisiz (watch & wait) izlendi. Watch & wait (CE 4-5) hastalar çıkarıldığında tedavi ihtiyacı olan hasta sayısı 180 idi. Yüz seksen hastanın %40'ına operatif ve %60'ına non-operatif tedavi uygulandı. Yirmi sekiz hastaya PAİR yapıldı. PAİR yapılan hastalardan biri tedaviden fayda görmeyince daha sonraki süreçte hastaya açık cerrahi yapıldı. Bir hastaya bir yıl arayla iki defa PAİR yapıldı. Kırk dört hastaya cerrahi (laparoskopi=7, laparotomi=37) yapıldı. EMR ve EMR indeksinin sırasıyla, multiple kist prediksiyonu için eğri altında kalan alan 0.819 ve 0.820; cut-off değeri 0.86 ve 1.5; duyarlılık 88% ve 88%, özgüllük 64% ve 64% hesaplandı. GGT ve GGT indeksinin sırasıyla, büyük kist (>10 cm) prediksiyonu için eğri altında kalan alan 0.757 ve 0.757; cut-off değeri 18 ve 74; duyarlılık 86% ve 85%, özgüllük 63% ve 63% hesaplandı. EMR kistin unilateral-bilaterallik durumunu tahmin edebilir. EMR, AUC: 0.80 ve cutt-off: 1.13 seçildiğinde duyarlılık %85 ve özgüllük %65 bulundu. Sonuç: Çocuklarda karaciğer kist hidatiğinin tedavisinde cerrahi yaklaşım önemlidir. Tanıda halen birtakım zorluklar vardır. Kist sayısı, kistin boyutu ve kistin lokalize olduğu lob sayısının prediksiyonunda laboratuvar kan sonuçları ve geliştirilen indeksler yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the clinical and demographic characteristics of pediatric patients who applied to our clinic for liver hydatid cysts. Material-Method: This is a retrospective type III descriptive study. The study included 214 liver hydatid cyst patients who were diagnosed and treated in our clinic between January 1, 2010 and December 30, 2022. The data of the patients were retrospectively collected. The patients were divided into two groups as group 1 (medical treatment) and Group 2 (PAIR + Surgery). The patients' age, symptoms, diagnosis, laboratory parameters, diagnostic methods and treatment methods and results were evaluated. Results: A total of 214 patients, 56% (n=119) of whom were women, were included in our study. The mean age of the patients was 11.05±3.83 years [range: 1-18]. In our study, a total of 361 hydatid liver cysts were detected. Single cyst in 68% (n=145), two cysts in 18% (n=39), three cysts in 6% (n=13) and four or more in 8% (n=17) liver cyst was detected. Isolated liver cyst was detected in 86% (n=184) of the patients. Liver + lung cysts were detected in 20 patients, liver + spleen in 5 patients, liver + intra-abdominal cysts in 2 patients, liver + kidney in 1 patient, liver + kidney + brain in 1 patient, and liver + rectus muscle cyst in 1 patient. Higher eosinophils were found in 55%, direct bilirubin in 37%, ALT in 28%, AST in 22%, GGT in 17% and amylase in 5% of patients. The type of cyst is according to the WHO classification at the time of application; 46% were CE 1, 11% CE 2, 15% CE 3A, 12% CE 3B, 11% CE 4 and 5% CE 5. In 66.8% of the patients, the cysts were located on the right side, 21% on the left side, and 12.1% on both the right and left sides. The 33.6% (n=72) of the cysts were small (10 cm). The mean cyst size was 66.97±34.23 mm, [median= 60; range: 8-180]. The 66% (n=142) of the patients were followed non-operatively. While 76% of these patients were followed with albendazole treatment, 24% were followed without treatment (watch & wait). When watch & wait (CE 4-5) patients were excluded, the number of patients in need of treatment was 180. Of the 180 patients, 40% were treated operatively and 60% non-operatively. Twenty-eight patients underwent PAIR. When one of the patients who underwent PAIR did not benefit from the treatment, open surgery was performed on the patient later on. Two PAIRs were performed on one patient, one year apart. Forty-four patients underwent surgery (laparoscopy=7, laparotomy=37). The area under the curve for the prediction of multiple cysts, the EMR and EMR index, respectively, was 0.819 and 0.820; cut-off value 0.86 and 1.5; sensitivity was calculated as 88% and 88%, and specificity 64% and 64%. The area under the curve for the prediction of large cyst (>10 cm), the GGT and GGT index, respectively, was 0.757 and 0.757; cut-off value 18 and 74; sensitivity was calculated as 86% and 85%, specificity 63% and 63%. EMR can predict the unilateral-bilaterality of the cyst. When EMR, AUC: 0.80 and cut-off: 1.13 were selected, sensitivity was 85% and specificity 65%. Conclusion: Surgical approach is important in the treatment of hepatic hydatid cyst in children. There are still some difficulties in diagnosis. Laboratory blood results and developed indices can be helpful in predicting the number of cysts, the size of the cyst and the number of lobes where the cyst is located.