Kronik kalça ağrısında femoral ve obturatuar sinir artiküler dallarına konvensiyonel radyofrekans termokoagülasyon uygulanmasının eklem içi steroid enjeksiyonu ve perikapsüler sinir grubuna (PENG) blok ile karşılaştırılması
Comparison of conventional radiofrequency thermocoagulation to femoral and obturatory nerve articular branches with intra-articular steroid injection and PENG block in chronic hip pain
- Tez No: 922954
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ AYDIN, PROF. DR. SİNEM SARI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik kalça ağrısı olan hastalarda ağrı tedavisinde femoral, obturator sinirin artiküler dallarına radyofrekans termokoagülasyon (RFT) işlemi, eklem içi steroid enjeksiyonu (IAI) ve PENG blok uygulamasının ağrı ve fonksiyonel kapasite üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif randomize kontrollü çalışmaya 57 hasta alındı. Etik onay ve hasta onamından sonra randomizasyon femoral, obturatuar sinirlerin artiküler dallarına uygulanan konvansiyonel RFT (Grup1), IAI (Grup2) ve PENG bloğu (Grup3) şeklinde yapıldı. Ağrı şiddeti işlem öncesi ve işlemden 2 saat, 1 ve 3 ay sonra Sayısal Derecelendirme Skalası (NRS) veya Sözel Ağrı Skalası (SAS) ile, fonksiyonel kapasite işlem öncesi, işlemden 1 ve 3 ay sonra Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) skalasıyla değerlendirildi. Bulgular: NRS/SAS skoru 2.saat 3 grupta da işlem öncesine göre anlamlı düşüktü. 3 grupta gruplar arası anlamlı fark yoktu. 1. ay NRS/SAS ve WOMAC skoru grup 1 ve grup 2 de benzer olup işlem öncesine göre anlamlı düşüktü. Grup 3 de ise NRS/SAS ve WOMAC skoru diğer iki gruptan anlamlı yüksekti ve işlem öncesine göre anlamlı farklılık yoktu. 3. ay NRS/SAS ve WOMAC skoru grup 1 de diğer iki gruptan ve işlem öncesine göre anlamlı düşüktü. Grup 2 ve grup 3 de 3.ay NRS/SAS skoru işlem öncesine göre farklı değildi. 3. ay WOMAC skoru grup 2 de işlem öncesine göre anlamlı düşük iken grup 3 de anlamlı farklılık saptanmadı. İşlemlere bağlı komplikasyon görülmedi. Sonuç: Çalışmamızda kronik kalça ağrılı hastalarda PENG Blok, RFT ve IAI uygulamaları akut ağrı üzerine etkiliydi. Kronik ağrı üzerinde 1. aya kadar IAI ve RFT, 3. ay takibinde yalnızca RFT etkiliydi. Peng bloğun kronik takiplerinde etkinliği görülmedi. ANAHTAR KELİMELER: Femoral ve Obturator Sinir, Kronik Kalça Ağrısı, Radyofrekans Termokoagülasyon, İntraartiküler Steroid Enjeksiyonu, Perikapsüler Sinir Grup (PENG) Blok
Özet (Çeviri)
Background and aim: Radiofrequency thermocoagulation (RFT), intra-articular steroid injection (IAI) and PENG block application to the articular branches of the femoral and obturator nerves are the methods used in the treatment of pain in patients with chronic hip pain. We aimed to investigate the effectiveness of these methods. Methods: 57 patients were included in this prospective randomized study. Randomization was performed as conventional RFT applied to the articular branches of the femoral and obturator nerves with fluoroscopy (Group 1), IAI of corticosteroids with ultrasonography (Group2) and PENG block with ultrasonography (Group3). Pain intensity was evaluated with the (NRS) or Verbal Pain Scale (VPS) before the procedure and 2 hours, 1 and 3 months after the procedure, and functional capacity was evaluated with the (WOMAC) scale before the procedure, 1 and 3 months after the procedure. Results: In Group1, NRS/VPS and WOMAC scores were significantly higher before the procedure. NRS/VPS before the procedure and at the 3rd month were significantly higher in Group2 and Group3.In Group3, 1st month scores were significantly higher than 2nd hour scores. In Group2, pre-procedure WOMAC scores were significantly higher than 1st and 3rd Months, and 3rd Month scores were significantly higher than 1st Month.The 1st month WOMAC scores of Group 3 were significantly higher than the other groups, and the 3rd month scores of Group 1 were significantly lower than the other groups. Conclusion: In our study, PENG Block, RFT and IAI applications were effective on acute pain in patients with chronic hip pain.IAI and RFT were effective on chronic pain until the 1st month, and only RFT was effective at the 3rd month follow-up KEYWORDS: Femoral and obturator nerve, chronic hip pain, radiofrequency thermocoagulation, intraartıcular steroid injection, pericapsular nerve group (PENG) block