Çocuk dostu kentsel politikalar: Konya Büyükşehir Belediyesi için bir değerlendirme
Child friendly urban policies: An evaluation for Konya Metropolitan Municipality
- Tez No: 922961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE PEKKÜÇÜKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Şehirlerin fiziksel büyüklüğü ve yapısal özellikleri zamanla kayda değer değişimler geçirmiştir. Bu değişimlerin çocukların yaşamları üzerindeki kesin etkileri tam olarak bilinmese de belirleyici olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Çocuklar erken yaşlarda yetişkinlere ve mahalle çevresine daha bağımlıyken, yaşları ilerledikçe karşılaştıkları fırsatlar ve zorluklar belirginleşmektedir. Dolayısıyla, kentlerin yapısal özellikleri, çocukların bağımsızlık süreçleri ve gelişim olanakları üzerinde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut kentsel politikalarının, UNICEF tarafından belirlenen“Çocuk Dostu Kent”kriterlerine uygunluğunu değerlendirmektedir. Çocuk dostu kentler, çocukların fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimlerini destekleyen yaşam alanları oluşturmayı hedeflemekte ve bu doğrultuda yerel yönetimlerin sorumluluklarını artırmaktadır. Çalışmanın amacı, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin bu bağlamda attığı adımları inceleyerek, çocukların yaşam kalitesini yükselten politika ve uygulamaların geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Araştırmada, UNICEF'in çocuk dostu kent kriterleri temel alınarak belediyenin kentsel planlama ve uygulamaları incelenmiş, nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan görüşmeler, mevcut dokümanlar ve belediyenin sunduğu hizmetler analiz edilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin eğitim, kültürel faaliyetler ve çocukların gelişim sürecinde sunduğu hizmetler gibi birçok alanlarda olumlu adımlar attığı, ancak çocukların güvenli ve erişilebilir alanlara sahip olma, katılım süreçlerine dâhil edilme ve oyun/yeşil alanlarının yeterliliği gibi önemli konularda bazı eksikliklerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin çocuk dostu bir kent olma yolunda ilerlemesi için çocukların, karar alma süreçlerine daha fazla dâhil edilmelerinin sağlanması, güvenli ulaşım ve yeşil alanların artırılması gibi çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, Konya'daki mevcut durumun iyileştirilmesi adına kurumlara ve yerel yönetimlere rehberlik etmek gayesiyle kaleme alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The physical size and structure of cities have changed significantly over time. While the exact impact on children's lives is not fully known, it is widely accepted as decisive. Younger children depend more on adults and their neighborhoods, while older children face more distinct opportunities and challenges. Thus, urban structures play a growing role in children's independence and development. This study evaluates whether Konya Metropolitan Municipality's urban policies align with UNICEF's“Child-Friendly City”criteria. These cities aim to create environments that support children's physical, social, emotional, and mental development while increasing local governments' responsibilities. The study examines the municipality's efforts to improve children's quality of life. Using a qualitative research method, the study analyzes Konya's urban planning and practices based on UNICEF's criteria, including interviews, document reviews, and service assessments. Findings show that while the municipality has made progress in education, cultural activities, and child services, there are deficiencies in key areas such as safe and accessible spaces, participation in decision-making, and adequate play and green areas. To support Konya's development as a child-friendly city, the study suggests increasing children's participation in decision-making, improving safe transport, and expanding green areas. This research aims to guide institutions and local governments in enhancing policies that improve children's well-being.