İleri evre akciğer kanserlerinde endobronşiyal tedavinin sağ kalıma etkisi var mı?
Does endobronchial treatment have an effect on survival in advanced stage lung cancer?
- Tez No: 922977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYPERİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Giriş-Amaç: İleri evre akciğer kanserinde hastaların %50'den fazlasında santral hava yolu obstrüksiyonu gelişmektedir. İleri evre akciğer kanserinde terapötik bronkoskopi semptom palyasyonu sağlayarak yaşam kalitesini arttırmakta ve hastaların onkolojik tedaviye ulaşmasında köprü görevi görmektedir. Çalışmamızda ileri evre akciğer kanseri hastalarında uygulanan bronkoskopik tedavilerin sağ kalım üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmamız 01.01.2013-01.01.2023 tarihleri arasında hastanemizin Girişimsel Pulmonoloji Kliniği'nde endobronşiyal tedavi uygulanan ileri evre akciğer kanseri hastaları retrospektif olarak değerlendirilerek 367 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıkları, radyolojik bulguları, girişimsel işlemlerle ilgili veriler, antiagregan ve antikoagülan ilaç kullanımı, ASA skoru, patolojik tanıları, işlem endikasyonları, onkolojik tedaviler, akciğer operasyon öyküsü ve türleri, hastaların sağ kalım süresi kaydedilmiştir. Veriler uygun istatiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: 367 hastanın %92,4'ü erkek %7,6'sı kadın olup, yaş ortalaması 61,86±8,72 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Central airway obstruction develops in more than 50% of patients with stage IV lung cancer. In stage IV lung cancer, therapeutic bronchoscopy improves the quality of life by providing symptom palliation and serves as a bridge for patients to reach oncological treatment. Our study aimed to examine the effect of bronchoscopic treatments on survival in stage IV lung cancer patients. Materials and Methods: Our study retrospectively evaluated stage IV lung cancer patients who received endobronchial treatment in the Interventional Pulmonology Clinic of our hospital between 01.01.2013 and 01.01.2023, and 367 patients were included in the study. Demographic data of the patients, accompanying diseases, radiological findings, data on interventional procedures, antiplatelet and anticoagulant drug use, ASA score, pathological diagnoses, procedure indications, oncological treatments, history and types of lung operations, and survival time of the patients were recorded. Data were analyzed using appropriate statistical methods. Results: Of the 367 patients, 92.4% were male and 7.6% were female, with a mean age of 61.86±8.72 years old.