Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda cezai sorumluluk
Criminal liability for social media posts
  1. Tez No: 922981
  2. Yazar: MÜRVET ELİF DENİZLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Her geçen gün gelişen teknoloji ve onun getirdikleri yeni gelişmeler sayesinde hayatımıza sosyal medya gibi yeni kavramlar girmiştir. Sosyal medyanın hayatımın her anına dahil olması, herkesin kolaylıkla erişebildiği ve istediği her şeyi paylaşabildiği bir alan olarak görmesi beraberinde hem toplumsal hem de hukuksal açıdan bazı sorunlar getirdi. Ne yazık ki ortaya çıkan bu sorunlara kanun cevapsız kaldığı için uygulamada bu sorunların ne şekilde çözüme kavuşturulacağı da bir süre muamma olarak kaldı. Sonrasında gerek Yargıtay kararları gerekse öğreti ile bu sorunlara çözümler getirilmeye çalışıldı. Çalışmamızın da konusu olan sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda kişilerin ceza sorumluluğu ise bu belirsiz alanlardan biri oldu. Çalışmamızda ilk olarak birinci bölümde hayatımızda çok da uzun olmayan bir süredir bulunan sosyal medya kavramının ne olduğunu kısaca tarihçesini, sosyal medyanın alt kavramlarını, ilgili terimleri, sosyal medya platformlarını ve geleneksel medyadan ayrılan yönlerini anlattık. İkinci bölümde ise bu alanda çok fazla üzerine çalışma yapılmamış iki suç ile bu alanda sosyal medya üzerinden işlenme oranı en çok olan iki suçun suç genel teorisi, ceza genel ve ceza özel başlıkları altında değerlendirip sosyal medyadan işlenmesi halinde özellik gösteren hallerin ilgili başlıklar altında değerlendirmesini yaptık. Bu suçları seçerken az önce belirttiğimiz kriterler dışında sosyal medyadan işlenmesi halinde özellik gösteren suçları olmasına da dikkat ettik. Üçüncü ve son bölümümüzde ise sosyal medya üzerinden işlenebilen suçları ikinci bölümüzde yaptığımız gibi suç tipi üzerinde değerlendirmeden daha genel bir değerlendirme yaparak sosyal medya üzerinden bir suç işlendiği takdirde sosyal medya platformlarının özellikleri dahilinde nasıl bir ceza sorumluluğu doğacağını ve haksızlık yanılgısı, kast, ihmali davranış, suçun işlenme yeri ve zamanı gibi özellik arz eden hususları başlık altına alıp gereken incelemeleri yaptık. Sonuç olarak çalışmamızda hukukun yeni, sürekli gelişen ve değişen bir alanı olan bilişim hukukunun sosyal medya ve ceza sorumluluğu konularını irdeleyerek ne gibi sorunlar doğduğu, özellik arz eden hususları ve kendi kanaatlerimizi belirterek çalışmamızı tamamlamış olduk.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology and the new developments it has brought, new oncepts such as social media have entered our lives. The fact that social media has become a part of every moment of my life and is seen as a domain where everyone can easily access and share anything they want has brought about various issues both socially and legally. Unfortunately, since the laws have remained silent on these emerging issues, the way to resolve them in practice has remained somewhat unclear for a while. Subsequently, efforts have been made to address these issues through Supreme Court rulings and scholarly work. One of the unclear areas that is the focus of our study is the criminal responsibility of individuals for posts made on social media. In the first part of our study, we briefly discussed the concept of social media, which has been present in our lives for a relatively short time, including its history, sub-concepts, related terms, social media platforms, and its differences from traditional media. In the second part, we evaluated two crimes that have not been extensively studied in this field, as well as two crimes that are most frequently committed via social media, under the headings of general theory of crime, general criminal law, and special criminal law. We assessed the characteristics and specific features of these crimes when committed via social media, paying particular attention to crimes that exhibit distinct features in this context. In the third and final part, we conducted a more general evaluation of crimes that can be committed through social media, rather than focusing on specific crime types as in the second part. We examined how criminal responsibility arises in the context of social media platforms' characteristics and discussed aspects such as erroneous belief, intent, negligent behavior, and the place and time of the crime under separate headings. In conclusion, our study, by examining the issues, specific features, and our own opinions on the topics of social media and criminal responsibility within the continuously evolving and changing field of information law, has provided an overview of the problems arising in this area.