Alevi gelenekte Ehl-i Beyt anlayışı
The concept of Ahl Al-Bayt within the ʿAlawī tradition
- Tez No: 923018
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKSU ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Alevî gelenekte Ehl-i beyt anlayışı Hz. Peygamber, Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, On İki İmam, tevellâ- Teberrâ, velâyet, seyyidlik, silsile, şefaat, ahiret, 14 Masum, 17 Kemerbest, Üçler- Beşler- Yediler- Kırklar kavramları kapsamında ele alınmaktadır. Ehl-i beyt kavramının Alevî geleneğe bağlı ocaklar arasındaki çerçevesinin incelenmesi, geleneğin İslâm tarihinde ortaya çıkan tasavvuf geleneğiyle ilişkisini görmek ve bu alanda yapılan tartışmalara katkı sağlamak açısından önemli görülmektedir. Çalışmanın temel hipotezi, Alevî gelenekteki Ehl-i beyt anlayışının, geleneğin tasavvuf karakteri nedeniyle genel hatlarıyla tasavvuf hayatındaki kabul ve uygulamalarla benzerlik göstereceği şeklindedir. Araştırmanın amacı Alevî gelenekte Ehl-i beyt anlayışını tasavvuf tarihi ve Alevî gelenekte var olan ocak sistemini dikkate alarak ortaya koymaktır. Araştırmanın hedefleri ve deseni kapsamında öncelikle Alevîliğin kelime ve ıstılah anlamları, Anadolu coğrafyasında kullanımı, gelenekteki ocak yapılanması ve geleneğin dinî statüsüne dair bir çerçeve çizilmiştir. Devamında Ehl-i beyt kavramının tarihsel süreçte kazandığı farklı anlamlar hakkında bir inceleme yapılmış, kavramın tasavvuf geleneğindeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur. Son olarak Alevî gelenek içerisinde ocak sistemi dikkate alınarak Ehl-i beyt anlayışı ve bununla ilgili telakki ve uygulamalar ele alınmıştır. Nitel hüviyetli bu çalışmada öncelikle kapsamlı bir literatür taraması yapılmış, doküman analizi ve amaçlı örnekleme ile belirlenen '30 ocakta erkan yürüten 34 dede' vasıflı katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşme kılavuzu ile derinlemesine yapılan alan araştırması neticesinde elde edilen bulgular, İslâm Mezhepleri Tarihinde yaygın olarak uygulanan zihniyet analizi esasları çerçevesinde deskriptif/betimleyici ve fenomenolojik yaklaşım ile gerek tasavvuf geleneğindeki kabuller gerek Alevî nitelemeli ocaklardaki kabullere göre mukayeseli bir şekilde incelenerek bir içerik analizi yapılmıştır. Sonuçta elde edilen araştırma bulguları, Ehl-i beyt anlayışının Alevî geleneğe bağlı ocakların kimliğinde temel bir rol oynadığını; Ehl-i beyt anlayışına bağlı telakki ve uygulamaların büyük oranda tasavvuf geleneğindeki kabul ve uygulamalarda benzer olduğunu; dolayısıyla Alevî geleneğe mensup ocakları ele alan çalışmaların bu olguyu dikkate almasının yerinde olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of Ahl al-Bayt within the ʿAlawī tradition, focusing on its relationship with key concepts such as the status of the Prophet, ʿAlī, Fāṭimah, Ḥasan, Ḥusayn, the Twelve Imams, Tawallā (love), Tabarrā (disavowal/aloofness), Wilāyah (sainthood), Sayyidship (the status of being a Sayyid) lineage, Shafāʿah (intercession), the afterlife, the Fourteen Infallibles, the 17 Kamarbast (the alart/Prepared), and the symbolic meanings of the numbers Üçler (threes), Beşler (fives), Yediler (sevens), and Kırklar (forties). The framework of Ahl al-Bayt within the Ocaks (lodges) affiliated with the ʿAlawī tradition is essential for understanding the relationship between this tradition and the Sufi movements that emerged in Islamic history, contributing to ongoing scholarly discussions in this field. The central hypothesis of the study posits that the understanding of Ahl al-Bayt within the ʿAlawī tradition aligns closely with the beliefs and practices found in Sufi traditions, owing to the Sufi character of the ʿAlawī tradition. The aim of this research is to explore the concept of Ahl al-Bayt in the ʿAlawī tradition by considering the historical context of Sufism and the integral role of the Ocak practices. As part of the research design, the study first establishes a framework that addresses the linguistic and terminological meanings of Alawism, its use in Anatolian geography, the structure of the Ocak practices, and the religious status within the tradition. Subsequently, the study explores the various meanings that the concept of Ahl al-Bayt has acquired throughout history, highlighting its significance and role within the Sufi tradition. Finally, the study examines the concept of Ahl al-Bayt and its associated perceptions and practices in relation to Ocak practices within the ʿAlawī tradition. This qualitative research begins with a comprehensive literature review, followed by a comparative analysis of the findings from in-depth field research. The research was conducted using a semi-structured interview guide with“34 dedes (spiritual leaders) who perform rituals in 30 Ocaks (lodges)”, selected through document analysis and purposive sampling. These findings were analyzed within the framework of mental analysis principles widely applied in the History of Islamic Sects, utilizing both descriptive and phenomenological approaches. The study focuses on perceptions within the Sufi tradition as well as those specific to the ʿAlawī-characterized Ocaks, and includes a content analysis of the data. The findings demonstrate that the concept of Ahl al-Bayt is central to the identity of the lodges affiliated with the ʿAlawī tradition. Furthermore, the perceptions and practices related to this understanding closely align with those found in the Sufi tradition. Consequently, it is recommended that future studies examining the lodges within the ʿAlawī tradition consider this relationship.