Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde uluslararası ticareti etkileyen makroekonomik göstergelerin zaman serisi analizi ile belirlenmesi
Determination of macroeconomic indicators affecting international trade in the Turkish Republic of Northern Cyprus by time series analysis
  1. Tez No: 923020
  2. Yazar: ALİ BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) finansal yapısını, uluslararası ticaret potansiyelini ve ekonomik yapısını analiz ederek geliştirme yollarını ele almıştır. KKTC ekonomisinin tarihsel gelişimi İngiliz yönetiminden başlayarak, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve 1974 Barış Harekâtı sonrası dönemlerine kadar kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma, genç işsizlik, girişimcilik, tarım, sanayi ve turizm gibi temel sektörlerin mevcut durumu ve karşılaşılan zorlukları üzerinde durmuştur. Araştırmada kullanılan yöntemler arasında zaman serisi analizi önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmanın 7. bölümünde gerçekleştirilen analizlerde, trend analizi, durağanlık testleri (ADF), ARIMA modellemesi ve tahmin modelleri uygulanmıştır. Analizler, KKTC ekonomisinin sektörel performansını, büyüme potansiyelini ve kırılganlıklarını ortaya koymuştur. Zaman serisi analiz sonuçlarına göre, KKTC'nin ekonomik büyüme eğiliminde olduğu ancak dışsal faktörlere karşı duyarlı bir yapıya sahip olduğu belirtilmiştir. Geleceğe yönelik tahminler, tarım, turizm ve kamu gelirlerinde artış potansiyeli olduğunu; ancak mali disiplin, altyapı yatırımları ve reformların ekonomik sürdürülebilirlik için hayati önem taşıdığını göstermektedir. Bu tez, ekonomik çeşitlendirme, özel sektör teşvikleri, ticaret serbestleşmesi ve kamu-özel iş birliği gibi politikalar önererek, KKTC'nin uluslararası ticaretteki konumunu güçlendirmeyi ve ekonomik büyümesini sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, KKTC'nin ekonomik gelişimi için yenilikçi politikaların benimsenmesi ve yapısal sorunların çözümüne yönelik uzun vadeli stratejilerin hayata geçirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the financial structure, international trade potential, and economic framework of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) and explores ways to enhance them. The historical development of the TRNC economy has been comprehensively examined, starting from British rule, through the establishment of the Republic of Cyprus, and up to the post-1974 Peace Operation period. The study focuses on the current state and challenges faced by key sectors such as youth unemployment, entrepreneurship, agriculture, industry, and tourism. Among the methods used in the research, time series analysis plays a significant role. In Chapter 7, trend analysis, stationarity tests (ADF), ARIMA modeling, and forecasting models have been applied. The analyses reveal the sectoral performance, growth potential, and vulnerabilities of the TRNC economy. According to the results of the time series analysis, it has been observed that the TRNC is on an economic growth trend, but is highly sensitive to external factors. Forecasts suggest there is potential for growth in agriculture, tourism, and public revenues; however, fiscal discipline, infrastructure investments, and reforms are crucial for economic sustainability. This thesis proposes policies such as economic diversification, private sector incentives, trade liberalization, and public-private partnerships, aiming to strengthen the TRNC's position in international trade and make its economic growth sustainable. In conclusion, it emphasizes that innovative policies should be adopted, and long-term strategies should be implemented to address structural issues for the economic development of the TRNC.