Working memory for time intervals: Another manifestation of the central tendency effect
Zaman aralıkları için çalışma belleği: Merkezi eğilim etkisinin bir başka oluşumu
- Tez No: 923048
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Çalışma belleği ve zaman algısı arasındaki ilişki genellikle ikili görev paradigmaları kullanılarak araştırılmıştır (örneğin, eş zamanlı bir görev sırasında zamanlama performansının test edilmesi). Bildiğim kadarıyla bunların hiçbirinde hatırlanması gereken hedef uyaran olarak zaman aralıkları kullanılmamıştır. Bu çalışma, katılımcılardan deneyimlenen bir dizi aralıkta farklı sıralarda deneyimledikleri süreleri yeniden üretmelerini isteyerek zaman aralıkları için çalışma belleğini araştırmıştır (n-back testi). Deneylerden biri çevrimiçi, diğeri ise laboratuvar ortamında gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, artan çalışma belleği yükü ile merkezi bir eğilim yanlılığı ve zaman yeniden üretimlerinin eklemeli olarak uzadığını göstermiştir. Sonuçlar ayrıca katılımcıların deneyimlenen zaman aralıklarına gösterilme sıralarına göre farklı ağırlıklar verdiklerini göstermiştir (hedef aralığa daha yüksek ağırlık). Yüksek bilişsel yük altında çalışma belleğinden zaman aralıklarının hatırlanmasının, zamansal bağlam tarafından tetiklendiği bilinen ve özellikle yaşlanma ve Parkinson hastalığında mevcut olan merkezi eğilim etkisine yol açtığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between working memory and time perception has been typically investigated using dual-task paradigms (e.g., testing timing performance during a concurrent task). To my knowledge, none of them used time intervals as the target stimulus to be remembered. The current study investigated the working memory for time intervals by asking participants to reproduce durations they experienced at different orders in a series of experienced intervals (n-back task). One of the experiments was conducted online and the other one in the lab setting. Results showed a central tendency bias and additive elongation of time reproductions with increasing working memory load. The results also showed that participants gave different weights to experienced intervals based on their order of presentation (higher weight to the target interval). I conclude that the recall of intervals from working memory under high cognitive load leads to a central tendency effect, which is known to be induced by temporal context and present particularly in aging and Parkinson's disease.