Osmanlı-Macar ilişkileri bağlamında Lüksemburglu Sigismund ve II. Murad
Sigismund of Luxembourg and Murad II in the context of Ottoman- Hungarian relations
- Tez No: 923059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEĞERLİ VELET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, 15. yüzyıldaki Osmanlı-Macar rekabetinin tarihsel ve siyasi bağlamını, iki imparatorluğun hükümdarları olan II. Murad ve Sigismund'un rollerine ve kişiliklerine odaklanarak incelemektedir. İlk bölüm, Orta Çağ'ın sonlarında Avrupa'nın genel durumuna genel bir bakış sunmakta ve Hıristiyan ve Müslüman devletler arasındaki ilişkileri şekillendiren siyasi, dini ve kültürel faktörleri vurgulamaktadır. İkinci bölüm, Balkanlar'ı Osmanlılar ve Macarlar arasında çekişmeli bir bölge olarak analiz etmekte ve 1389'daki Kosova Muharebesi'nden 1444'teki Szeged Barışı'na kadar aralarındaki çatışmanın kökenlerini ve gelişimini izlemektedir. Üçüncü bölüm II. Murad ve Sigismund'un biyografilerini ve karakterlerini inceleyerek askeri, diplomatik ve idari becerilerinin yanı sıra kişisel motivasyonlarını ve hırslarını karşılaştırıyor. Tez, II. Murad ve Sigismund'un kendi bölgelerinde benzer zorluklar ve fırsatlarla karşılaşan, ancak aynı zamanda rakipleriyle başa çıkmak için farklı vizyon ve stratejilere sahip olan zorlu ve pragmatik liderler olduğunu savunmaktadır. Tezde ayrıca her iki liderin eylem ve kararlarının imparatorluklarının kaderi ve Osmanlı-Macaristan tarihi ve ilişkilerinin seyri üzerindeki etkileri de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical and political context of the Ottoman-Hungarian rivalry in the 15th century, This thesis examines the historical and political context of the Ottoman-Hungarian rivalry in the 15th century, focusing on the roles and personalities of Murad II and Sigismund, the respective rulers of the two empires. The first chapter provides an overview of the general situation of Europe in the late Middle Ages, highlighting the political, religious, and cultural factors that shaped the relations between the Christian and Muslim states. The second chapter analyzes the Balkans as a contested region between the Ottomans and the Hungarians, tracing the origins and development of their conflict from the Battle of Kosovo in 1389 to the Peace of Szeged in 1444. The third chapter explores the biographies and characters of Murad II and Sigismund, comparing and contrasting their military, diplomatic, and administrative skills, as well as their personal motivations and ambitions. The thesis argues that Murad II and Sigismund were both formidable and pragmatic leaders who faced similar challenges and opportunities in their respective domains, but also had different visions and strategies for dealing with their rival. The thesis also discusses the impact of their actions and decisions on the fate of their empires and the course of Ottoman-Hungarian history and relations.