E-ticaretin, işletmeler, tüketiciler ve kamu maliyesi üzerindeki etkileri
The impact of e-commerce on businesses, consumers and public finances
  1. Tez No: 923060
  2. Yazar: BEYZA NUR BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ticaret kavramı, internet ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla, zaman geçtikçe giderek elektronikleşmiştir. Teknolojik yenilikler ve dijital dönüşümün neticesinde tüketicilerin ihtiyaçları ve beklentileri değişmiştir. Bu değişimlerle birlikte meydana gelen e-ticaret kavramı ekonomiye yenilikler eklemiştir. Günümüzde e-ticaretin gelişmesi ile birlikte sanal organizasyonlar ortaya çıkmıştır. Müşteriler bu sayede zamandan tasarruf, uygun fiyat ve yüksek hizmet kalitesi gibi avantajlara sahip olmaktadırlar. Ancak satın alınan ürünün beklendiği gibi çıkmaması birtakım sıkıntılara sebep olmaktadır. Ayrıca iade sürecinin iyi yönetilmesi de müşteriler için büyük önem taşımaktadır. Sorunsuz bir iade süreci geçiren müşterilerin memnuniyeti artacak, e-ticaret sitesini yeniden ziyaret edecektir. Giyimden gıdaya, seyahat biletinden ikinci el ürün alışverişine kadar uzanırken kamu kurumlarında gerçekleştirilen hizmetler de elektronik ortamda e-devlet aracılığıyla gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda ülkemizde elektronik ticaret, teknolojik gelişmeler doğrultusunda sürekli büyüme ve gelişim göstermektedir. E-ticaretin yaygınlaşması, vergi gelirleri üzerinde yeni dinamiklere yol açabilir. Geleneksel perakende işletmelerinden farklı vergilendirme yöntemleri ve online ticaretin artan talebi, vergi gelirlerinde değişikliklere neden olabilir. Ayrıca, e-ticaretin büyümesi, geleneksel perakende sektöründeki iş gücüne etki ederek işsizlik oranlarında artışa sebep olabilir ve bu durum sosyal harcamalarda değişikliklere yol açabilir. E-ticaretin, altyapı ve lojistik taleplerinin artırması, kamu altyapısına yapılan yatırımları tetikleyerek ekonomik bir dönüşüme yol açabilir. Bu bağlamda, e-ticaretin, kamu maliyesine etkilerini anlamak, dijital ekonominin kamu politikalarını şekillendirme sürecine yönelik önemli bir perspektif sunacaktır. Bu çalışmanın amacı, e-ticaretin, işletmeler, tüketiciler ve kamu maliyesi üzerindeki etkilerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
The concept of commerce has gradually become electronic with the emergence of the internet and information and communication technologies. As a result of technological innovations and digital transformation, the needs and expectations of consumers have changed. The concept of e-commerce, which emerged with these changes, has added innovations to the economy. Today, virtual organizations have emerged with the development of e-commerce. In this way, customers have advantages such as saving time, affordable prices and high service quality. However, if the purchased product does not turn out as expected, it causes some problems. In addition, good management of the return process is of great importance for customers. The satisfaction of customers who have a problem-free return process will increase and they will revisit the e-commerce site. From clothing to food, from travel tickets to second-hand product shopping, services provided in public institutions have also started to be provided electronically through e-government. In this context, e-commerce in our country is constantly growing and developing in line with technological developments. The spread of e-commerce may lead to new dynamics on tax revenues. Different taxation methods from traditional retail businesses and the increasing demand of online commerce may cause changes in tax revenues. In addition, the growth of e-commerce may affect the workforce in the traditional retail sector, leading to an increase in unemployment rates, which may lead to changes in social expenditures. The increase in infrastructure and logistics demands of e-commerce may trigger investments in public infrastructure, leading to an economic transformation. In this context, understanding the effects of e-commerce on public finance will provide an important perspective on the process of shaping public policies in the digital economy. The aim of this study is to examine the effects of e-commerce on businesses, consumers, and public finance.