COVİD 19 sürecinde uzaktan çalışanların sigortalılığı
Insurance of remote workers in the COVID-19 process
- Tez No: 923058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son dönemlerde tüm dünyada etkili olan esnek iş uygulamaları, uygulama anlamında ülkemizde de ağırlık kazanmış ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında birçok esnek çalışma uygulaması mevzuatımızda yer almaya başlamıştır. Bunlardan biri olan uzaktan çalışma modeli yaygın bir kabul görmemiş, İş Kanunu'na yerleşmesi uzun yıllar almıştır. Ancak 2019 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla mücadele için atılması gereken adımlar yetersiz kalmış, işyerinde yapılan çalışmaları olumsuz etkilediği için uzaktan çalışmanın gerekliliğini fark edilmiştir. Hem kamu hem de özel sektördeki işyerleri, salgının çalışma hayatı üzerindeki sonuçlarını hafifletmek için çoğunlukla uzaktan çalışma yöntemine geçmek zorunda kalmıştır. Bunun sonucu olarak da konu detaylı incelenerek, uzaktan çalışanlar için iş ve sosyal güvenlik hukuku açısından nasıl bir yol izleneceği incelenmiştir. Öncelikle uzaktan çalışma kavramı derinlemesine ifade edilmiş daha sonra iş ve sosyal güvenlik mevzuatında uzaktan çalışanlara tanınan hak ve yükümlülükler kapsamında çalışanların sigortalılıklarına yönelik yapılan düzenlemeler incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, uzaktan çalışma biçimlerinin çalışma hayatına yansımalarını incelerken aynı zamanda çalışan açısından sosyal güvenlik ve sigortalılık hallerine yansımalarını incelemektir. Uzaktan çalışmanın yoğun olarak tercih edilmesi zorunluluğunu doğuran Covid-19 süreci de çalışmanın kapsamına dahil edilmiştir. Betimsel bir çalışma olması nedeniyle, bu araştırmada nicel yöntem kullanılmamıştır. Konuya ilişkin olarak literatür taraması yapılmış bunun yanı sıra yasal mevzuatta değerlendirilmiştir. Konular arası ilişkiler analiz edilerek birbirleri ile ilgili bağlantılı oldukları ve etkiledikleri boyutları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the idea that work practices should be flexible, which is effective all over the world, has gained weight in our country and many flexible working practices have started to be included in our legislation within the scope of Labor Law No. 4857. The remote working model, which is one of them, has not been widely accepted and it took many years to be included in the Labor Law. However, the steps to be taken to combat the Covid-19 pandemic, which affected the whole world in 2019, were insufficient, and the necessity of remote working was realized as it negatively affected the work done at the workplace. Workplaces in both the public and private sectors have mostly had to switch to remote working to mitigate the consequences of the pandemic on working life. As a result of this, the detailed examination of the issue has been examined in terms of the labor and social security law of remote employees. First of all, the concept of remote working is expressed in depth, and then the regulations regarding the insurance of employees within the scope of the rights and obligations granted to remote workers in the labor and social security legislation are examined. The main purpose of this study is to examine the reflections of remote working forms on working life, while at the same time examining their reflections on social security and insurance status for the employee. The Covid-19 process, which necessitated the intensive preference for remote working, was also included in the scope of the study. Since it is a descriptive study, quantitative method was used in this research. A literature review was conducted on the subject and legal legislation was also evaluated. By analyzing the relationships between the subjects, it was tried to reveal the dimensions that they are related to and affect each other.