Kedilerde östrus siklusunun farklı evrelerinde ovaryum dokusunda melatonin reseptörü ekspresyonunun immunohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical examination of melatonin receptor expression in ovarian tissue at different stages of estrous cycle in cats
- Tez No: 923084
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ REHA AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, kedilerde östrus siklusunun farklı evrelerinde ovaryum dokusunda melatonin reseptörü ekspresyonunun immunohistokimyasal yöntemle incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada toplam 56 dişi kedi kullanılarak, östrus sikluslarının proöstrus, östrus, interöstrus, diöstrus ve anöstrus evreleri ele alınmıştır. Vaginal smear analizleri ile siklus evreleri tespit edilmiş, ardından ovariohisterektomi operasyonları ile elde edilen ovaryum dokuları histolojik ve immunohistokimyasal yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışma bulguları, melatonin reseptörlerinin ovaryumun farklı hücresel bölgelerinde (luteal, granüloza ve damar çevresi hücreleri) lokalize olduğunu ve bu yoğunluğun östrus evresinde en yüksek seviyede olduğunu göstermiştir. Melatonin reseptör ekspresyonlarının luteal hücrelerde baskın olması, melatoninin ovaryum fonksiyonlarında ve hormon salınımında düzenleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Elde edilen veriler, melatoninin kedilerde seksüel siklus sürecinde hem düzenleyici hem de koruyucu etkiler sunduğunu göstermektedir. Bu araştırma, melatoninin üreme sağlığı üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak ve veteriner hekimlik uygulamalarında bu hormonun klinik potansiyelini değerlendirmek adına önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the immunohistochemical expression of melatonin receptors in ovarian tissue during different stages of the estrous cycle in cats. A total of 56 female cats were included in the study, focusing on the proestrus, estrus, interestrus, diestrus, and anestrus phases of the cycle. The phases were identified using vaginal smear analyses, and ovarian tissues obtained via ovariohysterectomy procedures were analyzed through histological and immunohistochemical methods. The findings revealed that melatonin receptors were localized in various cellular regions of the ovary, including luteal, granulosa, and perivascular cells, with the highest expression observed during the estrus phase. The predominance of melatonin receptor expression in luteal cells indicates its regulatory role in ovarian functions and hormone secretion. The data suggest that melatonin exerts both regulatory and protective effects throughout the sexual cycle in cats. This research provides valuable insights into the effects of melatonin on reproductive health and highlights its clinical potential in veterinary medicine applications.