Fransız basınında Selanik Olayı (1876)
The Salonica Incident in the French press (1876)
  1. Tez No: 923126
  2. Yazar: FİRDEVS ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde meydana gelen Selanik Olayı, bir Bulgar genç kızının İslam dinini seçme arzusu sonrasında Hristiyanlar tarafından kaçırılması üzerine başlamaktadır. Bu durum, Selanikte yaşayan Müslüman toplumunda derin bir öfkeye yol açmış ve halk arasında büyük bir huzursuzluk yaratmıştır. Zamanla bu tepki kitlesel gösterilere dönüşmüştür. 6 Mayıs 1876'da Selanik'te Fransız ve Alman konsoloslarının saldırıya uğraması olayların en dramatik noktasını oluşturmuştur. Bu olay, sadece müslümanlar için değil Osmanlı toplumundaki yaşayan tüm etnik ve dinsel hassasiyetlerin ne kadar hassas olduğunu gösterirken aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin milletlerarası ilişkilerinde de bir dönüm noktası olarak görülmektedir. Olayın ardından Osmanlı Devleti'nin iç işlerine oldukça etkin yabancı müdahaleler arttı ve yönetimin dış baskılar karşısındaki zayıflığı daha net hale geldi. Toplumsal çatışmaların ve gerilimlerin dinî ve etnik kökenleri üzerinden okunması, tarihsel süreçteki sorunların yüzeysel bir değerlendirmesidir. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde hem Hristiyanlar hem de Müslümanlar, toplumsal adaletsizlik, ekonomik eşitsizlik ve siyasal baskı yaşadılar. Bu, toplumların birbirlerine karşı olan düşmanlıklarını daha da artırmıştır. Bununla birlikte, her iki grubun da karşılaştığı bu zorluklar, sadece etnik ya da dinsel farklılıkların değil, aynı zamanda devlet politikalarının ve toplumsal yapının bir sonucudur. Bu olaylar üzerinden yapılan her yorum, sadece bir grubun yaşadıklarını değil, aynı zamanda tüm toplumun yaşadığı çatışmaları ve acıları anlamak için daha geniş bir bakış açısına ihtiyaç duyar. Bu olay hem iç hem de dış politikada önemli sonuçlara yol açtı ve Osmanlı Devleti'nin uluslararası itibarında derin izler bırakmıştır. Bu çalışma, Selanik Olayı'nın sosyal, dinî ve diplomatik yönlerini ele alarak hem Osmanlı toplumunda hem de uluslararası arenada nasıl bir etkiye sahip olduğunu incelemektedir. Çalışmanın farklı yönü, Fransızca gazetelerin incelenmesiyle, Fransız basınının Selanik Olayı ile ilgili nasıl davrandığını incelemektir. Bu bağlamda, Fransız basınındaki haberler, Avrupalı güçlerin Osmanlı Devleti'nin iç işlerine yaklaşımını yansıtmış ve uluslararası sahada diplomatik dengeler üzerindeki etkilerine ayna turmuştur.
Özet (Çeviri)
The Salonika Incident which took place during the last period of the Ottoman Empire, began with the kidnapping of a young Bulgarian girl by Christians after she had tried to convert to Islam. This situation aroused deep anger within the Muslim community living in the Salonika and created great unrest among the population. Over time, this reaction developed into mass demonstrations. The most dramatic moment of the events occurred on May 6, 1876, when the French and German consuls were attacked in Thessaloniki. This incident was a turning point in the Ottoman Empire's foreign policy and illustrated not only the delicate ethnic and religious sensitivities of Muslims but also those of all other communities residing inside Ottoman society. An incomplete understanding of the problems in the historical process is the interpretation of societal tensions and conflicts via religious and ethnic identities. The late Ottoman era was a time of political repression, economic disparity, and social injustice for both Christians and Muslims. The tension between the two cultures grew as a result of this circumstance. But in addition to religious or ethnic differences, the social structure and governmental policies also reflect the difficulties that both groups experience. In order to properly interpret these events, a more comprehensive viewpoint is necessary, one that aims to comprehend not just the experiences of a single group but also the hardships and disputes that the entire community faces. The event had far-reaching consequences for both domestic and foreign policy, and left deep scars on the Ottoman Empire's international reputation. This thesis analyzes the social, religious and diplomatic aspects of the Thessaloniki incident and examines its impact on Ottoman society and the international arena. The other aspect of the study is to examine the behavior of the French press in relation to the Thessaloniki incident by analyzing French newspapers. In this context, the news in the French press reflects the approach of the European powers to the internal affairs of the Ottoman Empire and their influence on diplomatic balances in the international arena.