Doğum şeklinin postpartum anne memnuniyetine ve erken dönem doğum sonu konfora etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of the mode of delivery on maternal satisfaction and early postpartum comfort
- Tez No: 923127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Doğumun, anne sağlığını bozmadan sorunsuz bir şekilde gebeliğin sürmesi ve gebeliğin sona ermesinde doğum şekli önemlidir. Kadınların doğumla ilgili olumsuz deneyimleri doğumdaki algısını kötü etkilemekte, doğumu ve bebek sahibi olmayı olumsuz, konforsuz ve memnuniyetsiz bir süreç olarak anlamalarına yol açmaktadır. Çalışmanın amacı kadınların doğum şeklinin anne memnuniyetine ve postpartum doğum sonu konfora etkisini belirlemektir. Tanımlayıcı tipte gerçekleştirilen araştırma Ocak 2022- Şubat 2022 tarihleri arasında Mardin Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğumhane ve kadın doğum servisinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi normal vajinal doğum ve sezaryen doğum yapan 202 kadından oluşmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında; Anne Tanıtım Formu,“Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği ”ve“Doğum Sonu Konfor Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS22 paket programı ile analiz edilmiştir. Değerlendirmede Ki-Kare testi, Z testi, Shapiro-Wilk testi, Student's t test, ANOVA testi, Bonferroni, Pearsonkorelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mode of delivery is important in the continuation of the pregnancy and the termination of the pregnancy without any problems. Women's bad experiences about childbirth affect their perception at birth and cause them to understand birth and having a baby as a negative, uncomfortable and dissatisfied process. The aim of the study is to determine the effect of women's delivery method on maternal satisfaction and postpartum postpartum comfort. The descriptive study was conducted between January 2022 and February 2022 in Mardin Training and Research Hospital delivery room and obstetrics service. The sample of the study consists of 202 women who had normal vaginal delivery and cesarean section. In the collection of data in the research; Mother Identification Form,“Mother's Satisfaction Evaluation Scale at Birth”and“Postpartum Comfort Scale”were used. Study data were analyzed with SPSS22 package program. Chisquare test, Z test, Shapiro-Wilk test, Student's t test, ANOVA test, Bonferroni, Pearson correlation test were used in the evaluation.