Adölesanlarda duygusal zeka düzeyleri ile problem çözme becerileri ve duygu düzenleme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence levels, problem solving skills and emotion regulation status of adolescents
  1. Tez No: 923162
  2. Yazar: MEHMET AKİF SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş:Adölesan dönemi, yaşam evrelerinin önemli bir bölümü oluşur ve bu süreçte bireysel, sistematik, hormonal, davranışsal ve fiziksel açıdan belirgin değişiklikler meydana gelir. Bu dönem, gençlerin gelişimlerinin hızlandığı ve çeşitli dönüşümlerin gerçekleştiği bir zaman dilimidir. Amaç:Bu araştırma adölesanlarınduygusalzekadüzeyleriileproblem çözmebecerileriveduygudüzenlemedurumlarıarasındakiilişkininincelenmesiamacıylayapılmıştır. Yöntem: Kesitsel ve ilişki arayıcı türde yapılanaraştırma örneklemini Konya ilinde bir ortaokulda öğrenim gören, 11-14 yaş aralığında olan, 370 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Zeka Özelliği Ölçeği- Adölesan Kısa Formu (DZÖÖ-KF), Problem Çözme Becerilerine Yönelik Algı Ölçeği (PÇBYAÖ), Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği (EİDDÖ) kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 yazılımı ile analiz edilmiştir. Bulgular:Katılımcıların yaş ortalamalarının 12,38 ± 0,94 yıl olduğu, %55,7'sinin 10-12 yaş aralığında, %38,4'ünün 6. sınıf öğrencisi, %31,4'ünün 7. Sınıf öğrencisi, %30.2'sinin 8.sınıf öğrencisi olduğu belirlenmiştir. DZÖÖ 71,38 ± 14,36 puan ortalaması, PÇBYAÖ 78,63 ± 13,24 puan ortalaması ve EİDDÖ ise 52,64 ± 9,46 puan ortalaması olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background:Theadolescentphaserepresents a criticalstage of the life cycle, duringwhichsignificantchanges ort in individual, systemic, hormonal, behavioral, andphysicaldimensions. Thisperiod is characterizedbytherapiddevelopment of youngindividualsandtheoccurrence of varioustransformations. Objective:Thisstudyaimstoexaminetherelationshipbetweenadolescents'emotionalintelligencelevels, problem-solvingskills, andemotionregulationstatus. Method:Thesample of thecross-sectionalandcorrelationalstudyconsisted of 370 studentsagedbetween 11-14 years, studying in a secondaryschool in Konya province. Data werecollectedusingthe“Personal Information Form,”TraitEmotionalIntelligenceQuestionnaire-AdolescentShort Form (TEIQue-ASF),“the”Perceived Problem-SolvingSkillsScale (PPSSS),“andthe”EmotionRegulationScaleforAdolescents (ERSA)."The data wereanalyzedusing IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V26 software. Result:Itwasdeterminedthattheparticipants had a meanage of 12.38 ± 0.94 years, with 55.7% in the 10-12 agerange, 38.4% being 6th-grade students, 31.4% being 7th-grade students, and 30.2% being 8th-grade students. ThemeanscorefortheTEIQue-ASF was 71.38 ± 14.36, forthe PPSSS was 78.63 ± 13.24, andforthe ERSA was 52.64 ± 9.46.