Turistlerin yemek kültürünün restoran işletmelerinde menü ve reçetelere etkisi: Trabzon örneği
The effect of tourists' food culture on the menus and recipesin restaurants: Trabzon example
- Tez No: 923161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİZ GÜRİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma; yaz tatillerini geçirmek üzere Doğu Karadeniz Bölgesi, Trabzon iline gelen ve konaklayan yabancı turistlerin yöresel mutfak ve Türk mutfağı yemeklerine ilişkin tutumlarını ve menü ve reçete değişim isteklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde turistlerin yoğun ilgisini çeken bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Şehrin en popüler ziyaret noktaları arasında Sümela Manastırı, Uzun göl ve Sera Gölü bulunmaktadır. Trabzon'a gelen Arap turistlerin çoğunluğunu Suudi Arabistanlılar oluştururken, Katar, Bahreyn ve Kuveyt gibi birçok ülkeden de ziyaretçiler gelmektedir. Bu çalışma, turistlerin yemek kültürünün turizm üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Yemek kültürünün turizmdeki rolü ve turistlerin yemek kültürüne olan ilgisi üzerine odaklanarak, Trabzon'un gastronomik zenginlikleri ve bu zenginliklerin turizme etkisi üzerinde durulacaktır. Ayrıca yerel yemek kültürünün turistik menülere etkisi, Trabzon yemeklerinin turistik menülerde yer alması ve yöresel reçetelerin turizmdeki kullanımı konuları da ele alınacaktır. Sonuçlar ve öneriler bölümünde ise Trabzon yemek kültürünün turizmdeki önemi ve yerel yemek kültürünün korunması ve tanıtılması konularına vurgu yapılacaktır. Araştırma sürecinde öncelikle ilgili literatür taranarak yapılandırılmış bir soru formu oluşturulmuştur. Ardından Trabzon merkez ve ilçelerinde bulunan 16 restoranın aşçıları ve yöneticileri ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş, bu görüşmeler derlenip analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, restoranlar için gerekli bilgilendirme ve eğitimlerin düzenlenmesinin turizm sektörünün geleceği açısından büyük önem taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the attitudes of foreign tourists who come and stay in Trabzon, Eastern Black Sea Region, to spend their summer vacations and their attitudes towards local cuisine and Turkish cuisine dishes and their requests for menu and recipe changes. Trabzon stands out as a city in the Eastern Black Sea Region that attracts great interest from tourists. Sümela Monastery, Uzun Lake and Sera Lake are among the most popular places to visit in the city. While the majority of Arab tourists coming to Trabzon are from Saudi Arabia, there are also visitors from many countries such as Qatar, Bahrain and Kuwait. This study aims to examine the impact of tourists' food culture on tourism. By focusing on the role of food culture in tourism and tourists' interest in food culture, the gastronomic richness of Trabzon and its impact on tourism will be emphasized. In addition, the impact of local food culture on touristic menus, the inclusion of Trabzon dishes in touristic menus and the use of local recipes in tourism will also be discussed. In the conclusions and recommendations section, the importance of Trabzon food culture in tourism and the protection and promotion of local food culture will be emphasized. During the research process, a structured questionnaire was created by first reviewing the relevant literature. Then, face-to-face interviews were conducted with the chefs and managers of 16 restaurants located in the center and districts of Trabzon, and these interviews were compiled and analyzed. In the light of the findings, it was concluded that organizing the necessary information and training for restaurants is of great importance for the future of the tourism sector.