Anksiyete bozukluklarında BDNF rs6265 (Val66Met) polimorfizmi ve serum BDNF düzeyi ilişkisi
The relationship between BDNF rs6265 (Val66Met) polymorphism and serum BDNF levels in anxiety disorders
  1. Tez No: 923165
  2. Yazar: DİCLE YILMAZ UYANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ŞAHİN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Araştırmamız, anksiyete bozukluğu olan bireyler ile sağlıklı gönüllülerde serum BDNF düzeylerini ve BDNF rs6265 (Val66Met) polimorfizmini inceleyerek, serum BDNF düzeyleri ve Val66Met polimorfizminin anksiyete bozukluğu etiyolojisindeki rolünü ortaya koymayı, semptom şiddeti ile ilişkisini değerlendirmeyi ve Val66Met polimorfizminin serum BDNF düzeyleri üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Yöntem ve Araçlar: Araştırmaya Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran, DSM V-TR ölçütlerine göre anksiyete bozukluğu tanı çatısı altında yer alan hastalıklardan en az birisinin tanı kriterlerini karşılayan 64 hasta ve 64 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılardan alınan kan örnekleri, biyokimya ve genetik laboratuvarlarında ELISA ve RT-PCR yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Araştırmaya katılım öncesinde, tüm katılımcılardan Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu alınmış, ardından Sosyodemografik ve Klinik Bilgi Formu doldurulmuş ve tüm katılımcılara SCID-5-CV ve HAM-A, HADS ile Düzey 2 Bedensel Belirti Ölçekleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hasta ve kontrol gruplarının serum BDNF düzeyi ortanca (min-maks) değerlerinin sırasıyla 1,50 (0,19-3,28) ng/mL ve 1,62 (1,05-9,50) ng/mL olduğu görülmüş ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,007). Serum BDNF düzeyleriyle HAM-A, HADS ve Düzey 2 Bedensel Belirti Ölçeği puanları arasında negatif korelasyon saptanmıştır (sırasıyla rs= -,386, rs= -,317, rs= -,224). Serum BDNF düzeyinin tanısal performansı ROC eğrisi ile değerlendirildiğinde ise 1,54 ng/mL kesme değeri için %59,4 sensitivite ve %57,8 spesifite ile hastalığı belirlemede anlamlı bir ayırt edici güce sahip olduğu bulunmuştur. Val66Met polimorfizminin varlığı açısından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark görülmemiştir (p=0,843). Serum BDNF düzeyi ile Val66Met polimorfizmi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p=0,215). Sonuç: Serum BDNF düzeylerinin anksiyete bozukluğu olan bireylerde belirgin şekilde daha düşük olması, birçok psikiyatrik bozuklukta biyobelirteç olarak aday gösterilen BDNF'nin, anksiyete patofizyolojisinde oynadığı rolü desteklemektedir. Bununla birlikte, Val66Met polimorfizminin BDNF düzeyleri üzerindeki etkisinin anlamlı bir şekilde doğrulanamaması, genetik varyasyonların daha geniş örneklem gruplarında ve farklı popülasyonlarda incelenmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Our study aims to investigate serum BDNF levels and BDNF rs6265 (Val66Met) polymorphism in individuals with anxiety disorders and healthy volunteers and uncover the role of serum BDNF levels and Val66Met polymorphism in the etiology of anxiety disorders, evaluate their relationship with symptom severity, and determine the effects of Val66Met polymorphism on serum BDNF levels. Methods and Tools: The study included 64 patients diagnosed with at least one of the disorders under the umbrella of anxiety disorders, according to DSM V-TR criteria, and 64 healthy volunteers. Participants were recruited from the Psychiatry Policlinic of Balıkesir University Health Application and Research Hospital. Blood samples collected from participants were analyzed in biochemistry and genetics laboratories using ELISA and RT-PCR methods. Prior to participation, informed consent was obtained from all participants. They were then asked to fill out a Sociodemographic and Clinical Information Form, and all participants underwent SCID-5-CV, HAM-A, HADS, and Level 2 Somatic Symptom Scales. Results: The median (min-max) serum BDNF levels in the patient and control groups were found to be 1.50 (0.19-3.28) ng/mL and 1.62 (1.05-9.50) ng/mL, respectively, with a statistically significant difference between the two groups (p=0.007). A negative correlation was identified between serum BDNF levels and HAM-A, HADS, and Level 2 Somatic Symptom Scale scores (rs= -0.386, rs= -0.317, rs= -0.224, respectively). When the diagnostic performance of serum BDNF levels was evaluated using the ROC curve, a cutoff value of 1.54 ng/mL was found to have a sensitivity of 59.4% and a specificity of 57.8%, indicating significant discriminative power for disease detection. No significant difference was observed between the patient and control groups regarding the presence of Val66Met polymorphism (p=0.843). Additionally, no statistically significant relationship was found between serum BDNF levels and Val66Met polymorphism (p=0.215). Conclusion: The significantly lower serum BDNF levels in individuals with anxiety disorders support the role of BDNF, proposed as a biomarker in many psychiatric disorders, in the pathophysiology of anxiety. However, the inability to confirm the significant effect of Val66Met polymorphism on BDNF levels suggests that genetic variations should be examined in larger sample groups and different populations.