118 numaralı Manastır Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Manastir Sharia Court Regester number 118
  1. Tez No: 923164
  2. Yazar: GİZEM ŞENÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAHA ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Osmanlı Devleti'nin sosyo-kültürel ve ekonomik hayatının incelenmesinde birincil kaynaklardan biri de Şer'iyye Sicillerinin içerisinde bulunan tereke kayıtlarıdır. Bu kayıtlar tereke sahiplerinin her türlü taşınır ve taşınmaz malları ile birlikte alacak ve verecek borçları gibi sosyal ve ekonomik hayata dair bilgiler vermektedir. Yapılan çalışmada 1855-1856 yılları arasında yazılan 118 numaralı Manastır Şer'iyye Sicili içerisinde kaleme alınan 134 tereke kaydı incelenerek tasnif edilmiş ve hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tereke belgelerinin tarihsel süreci, önemi anlatılmış ve 118 Numaralı Manastır Şer'iyye Sicili detaylı incelenerek içeriği hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde sicil içerisinde bulunan belge türleri ikiye ayrılmıştır. Birinci başlıkta tereke kayıtlarının kimlere ait olduğunu anlatan tabloyla başlangıç yapılarak, tereke sahipleri hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Daha sonrasında tereke kayıtlarında yazılan Manastır'ın kazaları, mahalleleri ve köyleri, kişi isimleri ve meslekleri anlatılmaya çalışılırken tablolar da eklenerek daha ayrıntılı bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Kayıtlarda kaleme alınan eşyalar türlerine uygun başlıklara ayrılmış haklarında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. İkinci başlıkta narh belgeleri hakkında bilgi verilerek sicil içerisinde bulunan örnekleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde 118 Numaralı Şer'iyye Sicili basit transkripsiyon usulüne uygun yapılarak belgeleri numaralandırılmış ve tarihlendirilerek yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the primary sources for analyzing the socio-cultural and economic life of the Ottoman Empire is the tereke records in the Shar'iyye Registers. These records provide information on social and economic life such as all kinds of movable and immovable properties of the owners of the tereke, as well as their receivables and payables. In this study, 134 tereke records written in the Monastir Shar'iyye Registry No. 118, which was written between 1855-1856, were analyzed and classified and information about them was tried to be given. The study consists of three parts. In the first part, the historical process and the importance of the tereke documents are explained and information about the content of the Manastır Shar'iyye Registry No. 118 is given by analyzing it in detail. In the second part, the types of documents in the registry are divided into two. In the first heading, the table explaining who the tereke records belonged to was used as a starting point and information about the owners of the tereke was given. Then, while trying to explain the accidents, neighborhoods and villages of Manastır, names of people and their professions written in the tereke records, more detailed information is given by adding tables. The items written in the records are divided into headings according to their types and information about them is given. In the second chapter, information about the narh documents is given and the examples found in the registry are explained. In the third section, the Shar'iyye Registry No. 118 is written in accordance with the simple transcription method.