Spinal kord yaralanmalarında ortaya çıkan sekonder hasara yönelik dozaj şekillerinin geliştirilmesi ve ın vitro/ın vivo değerlendirilmesi
Development of dosage forms for secondary damage in spinal cord injuries and in vitro/in vivo evaluation
  1. Tez No: 923168
  2. Yazar: MELİHA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM YAPRAK KARAVANA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Spinal kord yaralanması (SKY), dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen, motor ve duyusal işlev kayıplarına yol açabilen ciddi bir durumdur. Nöron kaybı, doku hasarı ve aksonal dejenerasyon gibi sonuçlarla hastaların yaşam kalitesini düşürür ve psikososyal ile ekonomik sorunlara neden olur. Çin'de yılda yaklaşık 66.000 yeni SKY vakası görülürken, ABD'de bu sayı 17.000'dir ve yüksek tetrapleji hastalarının ilk yıl tedavi masrafları 1 milyon doları aşmaktadır. Dünya genelinde her yıl 250.000-500.000 kişide SKY görülürken, Türkiye'de yıllık yaklaşık 2.000 yeni vaka tespit edilmekte ve 54.000 kişi bu nedenle engelli olarak yaşamaktadır. Bu tezin amacı nöroprotektif ve nörorejeneratif etkili epidermal büyüme faktörü (EGF) ve antioksidan özellikteki N-Asetil sistein (NAC) etkin maddeleriyle spinal kord yaralanma bölgesine uygulanacak nanofiber formülasyonları geliştirmektir. Bu kapsamda geliştirilen nanofiberler primer hasar sonrası yapılan cerrahi müdahale sırasında dekompresyondan sonra uygulanmak üzere tasarlanmıştır. Böylece ekstra bir invazif müdahaleye gerek olmadan tedaviyi başlanabilecektir. Ayrıca, kullanılan terapötik ajanların hasar bölgesinde etkin konsantrasyonda bulunması sağlanabilecek, oluşabilecek sistemik yan etkilerin önüne geçilebilecek ve uzun bir süreç boyunca devam eden sekonder hasarın sonuçları etkili bir şekilde yönetilebilecektir. EGF ve NAC içeren nanofiberler ayrı ayrı yeni bir yaklaşım olan emülsiyon elektro çekim yöntemi ile hazırlanmış ve in vitro karakterizasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Elde edilen tüm in vitro karakterizasyon çalışması sonuçları değerlendirilmiş ve hem EGF için hem de NAC için iki farklı nanofiber formülasyonu optimum olarak seçilmiştir. Seçilen formülasyonların biyouyumluluğu ve yara iyileşmesine etkisi fibroblast hücreleri (L929 fare fibroblast hücre hattı) kullanılarak analiz edilmiş ve hücre çoğalması üzerine olumsuz bir etkileri olmadığı görülmüştür. Ayrıca iki formülasyonun da yara iyileşmesi üzerine olumlu etkileri hücre temelli çalışmalar ile gösterilmiştir. Optimum formülasyonların etkinliğinin spinal kord hasarı sonrası kritik olan zamanlarda moleküler, biyokimyasal ve fonksiyonel açıdan değerlendirilmiş etkin maddelerin yaralanma sonrasındaki sekonder hasarı hangi mekanizma ile azalttığı ve nörorejenerasyon üzerine etkileri biyokimyasal olarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Spinal cord injury (SCI) is a serious condition affecting millions of people worldwide, leading to motor and sensory function losses. It results in neuron loss, tissue damage, and axonal degeneration, significantly reducing patients' quality of life and causing psychosocial and economic challenges. In China, approximately 66,000 new SCI cases occur annually, compared to 17,000 in the United States, where the first-year treatment costs for high tetraplegia patients exceed $1 million. Globally, 250,000–500,000 people experience SCI every year, while in Turkey, about 2,000 new cases are reported annually, with 54,000 individuals living with disabilities due to SCI. The aim of this thesis is to develop nanofiber formulations containing neuroprotective and neuroregenerative epidermal growth factor (EGF) and antioxidant N-acetylcysteine (NAC) to be applied to the spinal cord injury site. The nanofibers developed within this scope are designed to be applied during surgical interventions following primary injury and decompression, eliminating the need for an additional invasive procedure. This approach ensures that therapeutic agents are present in effective concentrations at the injury site, prevents potential systemic side effects, and manages the consequences of prolonged secondary injury effectively. Nanofibers containing EGF and NAC were prepared separately using the novel emulsion electrospinning method, and in vitro characterization studies were completed. All in vitro characterization results were evaluated, and optimal nanofiber formulations were selected for both EGF and NAC. The biocompatibility and wound healing effects of the selected formulations were analyzed using fibroblast cells (L929 mouse fibroblast cell line), and no adverse effects on cell proliferation were observed. Moreover, cell-based studies demonstrated that both formulations had positive effects on wound healing. The efficacy of the optimal formulations during critical periods after spinal cord injury was evaluated in molecular, biochemical, and functional terms, and the mechanisms by which the active ingredients reduced secondary injury and promoted neuroregeneration were biochemically investigated.