Ketamin ile oluşturulmuş sıçan şizofreni modelinde nicotinamid ribosid'in bilişsel işlevler üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of nicotinamide riboside on cognitive functions in a ketamine- induced rat model of schizophrenia
  1. Tez No: 923169
  2. Yazar: İLKAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN OĞUZ KOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Psikiyatri, Psikoloji, Physiology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Şizofreni, sosyal ve bilişsel yetilerde yıkıma yol açan ciddi bir sağlık sorunudur. Hastalığın patolojisinde beyin enerji metabolizması ve mitokondriyal işlev bozukluklarının rol oynadığı düşünülmektedir. Bu hastalığın tedavisi antipsikotiklerin (AP) ise kısmi iyileşme sağladığı, mitokondriyal işlev üzerinde de bozucu etkiler yarattığı literatürdeki çalışmalarla desteklenmektedir. Bu çalışmada mitokondriyal işlev için bir hammadde niteliği taşıyan nikotinamid adenin dinükleotidin (NAD) doğal bir öncülü nikotinamid ribosidin (NR) ketamin ile oluşturulmuş sıçan şizofreni modelinde bilişsel işlevler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: 60 adet Sprague-Dawley erkek yetişkin sıçan çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grupları şu şekilde oluşturulmuştur: Kontrol (K), şizofreni modeli-ketamin (KET), nicotinamid ribosid (NR), ketamin + nicotinamid ribosid (KETNR), ketamin + antipsikotik (KETAP) ve ketamin + antipsikotik + nicotinamid ribosid (KETAPNR). Enjeksiyonların tamamlanmasıyla tüm gruplara lokomotor aktivite testi, sukroz tercih testi ve yeni obje tanıma testi uygulanmıştır. Davranış deneylerinin ardından biyokimyasal analizler için beyin dokularında BDNF, GSH, LDH, CATALASE, CASPASE3 parametreleri ELISA yöntemi ile; pH ölçümü ise pH metre ile yapılmıştır. Tüm analizler Jamovi (2.5.6) yazılımıyla Two One-Sided Tests (TOST) yöntemi kullanılarak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Schizophrenia is a major health concern that impairs social and cognitive abilities. Dysfunctions in brain energy metabolism and mitochondrial function are considered key factors in the pathophysiology of the disease. While antipsychotics (APs) provide partial improvement, studies suggest that they may have adverse effects on mitochondrial function. This study aimed to evaluate the effects of nicotinamide riboside (NR), a natural precursor of nicotinamide adenine dinucleotide (NAD), on cognitive functions in a ketamine-induced rat model of schizophrenia. Method: A total of 60 adult male Sprague- Dawley rats were included in the study. . The experimental groups were as follows: Control (C), schizophrenia model-ketamine (KET), nicotinamide riboside (NR), ketamine + nicotinamide riboside (KETNR), ketamine + antipsychotic (KETAP), and ketamine + antipsychotic + nicotinamide riboside (KETAPNR). Following the final injection, behavioral tests were conducted: locomotor activity test, sucrose preference test and novel object recognition test. After behavioral testing, brain tissues were dissected for biochemical analysis. The parameters BDNF, GSH, LDH, CATALASE, and CASPASE3 were measured using ELISA, and pH levels were assessed using a pH meter. All analyses were performed using Jamovi (2.5.6) software with the Two One-Sided Tests (TOST) method.