Entelektüel sermayenin bilişim firmaları performansına etkisi bağlamında entelektüel sermaye raporu önerisi
Proposal for an intellectual capital report in the context of the impact of intellectual capital on the performance of information technology firm
  1. Tez No: 923167
  2. Yazar: SEDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN COŞKUN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Entelektüel sermaye, işletmelerin finansal tablolarında maddi olmayan varlıklar ve diğer görünmeyen değerler olarak tanımlanmakta olup, inovasyon ve sürdürülebilir büyüme açısından kritik bir unsur haline gelmiştir. Özellikle bilişim sektörü, yüksek bilgi yoğunluğu ve sürekli yenilik gerektiren dinamik yapısıyla entelektüel sermayenin en belirleyici olduğu alanlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma, farklı ülkelerde bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların entelektüel sermayesinin firma performansı üzerindeki etkilerini, inovasyon sermayesini de içerecek şekilde analiz etmeyi ve entelektüel sermayenin raporlanmasına yönelik bir model önerisi sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, 2010-2022 yılları arasında farklı ülkelerde faaliyet gösteren 17 bilişim firmasının finansal verileri kullanılarak, entelektüel sermaye etkinliği ve bileşenlerinin finansal performansa katkısı Entelektüel Katma Değer Katsayısı (VAIC) modeli ile ölçülmüş ve panel veri analizi yöntemi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, entelektüel sermaye etkinliği, inovasyon sermayesi etkinliği ve yapısal sermaye etkinliği, firmaların finansal performanslarını artıran en önemli değişkenler olarak belirlenmiştir. Buna karşılık, maddi sermaye etkinliğinin finansal performansa etkisinin daha sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Daha ayrıntılı sonuçlar, entelektüel sermaye bileşenlerindeki artışın aktif kârlılık, özkaynak kârlılığı, hisse başına kazanç, Tobin Q oranı, aktif devir hızı ve katma değer üzerinde olumlu etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, insan sermayesi ve yapısal sermaye etkinliğinde meydana gelen artışın Tobin Q değerini azalttığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda da bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmalar için entelektüel sermaye raporlamasına yönelik bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Intellectual capital is defined as intangible assets and other invisible values in the financial statements of businesses and has become a critical factor for innovation and sustainable growth. The information technology (IT) sector, in particular, stands out as one of the areas where intellectual capital is most decisive due to its high knowledge intensity and dynamic structure that requires continuous innovation. In this context, this study aims to analyze the effects of intellectual capital on firm performance in IT firms operating in different countries, including innovation capital, and to propose a model for reporting intellectual capital. Within the scope of the study, financial data from 17 IT firms operating in different countries between 2010 and 2022 were used. The contribution of intellectual capital efficiency and its components to financial performance was measured using the Value-Added Intellectual Coefficient (VAIC) model, and panel data analysis was applied. According to the research findings, intellectual capital efficiency, innovation capital efficiency, and structural capital efficiency were identified as the most significant variables enhancing firms' financial performance. In contrast, the impact of physical capital efficiency on financial performance was found to be more limited. More detailed results revealed that an increase in intellectual capital components positively affects return on assets, return on equity, earnings per share, Tobin's Q ratio, asset turnover, and value-added. However, an increase in human capital efficiency and structural capital efficiency was observed to reduce Tobin's Q value. Based on the findings, a model proposal for intellectual capital reporting has been presented for firms operating in the IT sector.