Batı Anadolu beylik başkent ve idari merkezleri
Western Anatolian principality capital and administrative centers
- Tez No: 923182
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Anadolu'nun Türkler tarafından yurt olarak tutulması ve bu coğrafyanın zaman içinde Türkleşme süreci, yaklaşık olarak 300 yıllık bir zaman dilimine tekabül etmektedir. Bu süreç, XI. yüzyılın ikinci yarısında gerçekleşen ve Türkler tarafından zaferle sonuçlanan Malazgirt Muharebesi'nin ardından Türkmen gruplarının büyük kitleler halinde Anadolu'nun doğu topraklarını mesken etmesi ile başladı. XIII. yüzyılın ilk çeyreğinde vuku bulan Moğol İstilasının ardından Türkmenler, peşi sıra Moğolların önünden Anadolu'ya doğru kaçmış ve bu bölgede nüfus yoğunluğunun yaratmış olduğu sosyal bunalımlar ile karşı karşıya kalmıştır. Soydaşlarının hamiliği görevini üstlenen Selçuklu Devleti'nin, Bizans'ın uç olarak adlandırılan Batı Anadolu topraklarına yerleştirdiği Türkmenlerin, bu bölgeyi gaza faaliyetleriyle Türkleştirmesi ile süreç devam etmiştir. Bu tez çalışmasında ise XIII. yüzyılın ortalarından başlayan ve XV. yüzyılın sonuna kadar uzanan, tarihte II. Beylikler Dönemi olarak adlandırılan zaman aralığında, Batı Anadolu Bölgesi'nde varlığını sürdürmüş olan Türk beyliklerinin kurmuş oldukları başkentler ve idari merkezler ele alınacaktır. Batı Anadolu coğrafyasında II. Beylikler Dönemi'ndeki şehirleşmenin bu bölgedeki Türkleşmeye katkısı hususundaki önemine atıf yapılarak dönemin tarihi süreci, coğrafya üzerinden aydınlatılmaya çalışılacaktır. Tarihi kimliğin anlaşılması bakımından ele alınacak olan bu çalışmanın zamansal sınırı, 1243 Kösedağ savaşı sonrası kurulan Türk beyliklerinin tarih sahnesinde yer edinmesinden XV. yüzyılın sonuna kadar olan süreci kapsamaktadır. Batı Anadolu'da Türkler tarafından Ortaçağ döneminde kurulmuş olan başkent ve idari merkezler incelenirken çalışmanın baş aktörleri ise II. Beylikler Dönemine dâhil olan Menteşeoğulları, Aydınoğulları, İnançoğulları, Saruhanoğulları, Germiyanoğulları, Sahip Ataoğulları ve Karesioğulları beylikleridir. Coğrafi sınırları ise günümüzde Marmara Bölgesi'nin güneyi, Ege Bölgesi'nin tamamı, Akdeniz Bölgesi'nin batısı ve İç Anadolu Bölgesi'nden Eskişehir'i kapsayan Batı Anadolu Bölgesi'nde kurulan Türk beyliklerin başkent ve idari merkezleri belirlemektedir. Bazı beyliklerin birden fazla ana merkezi olması hasebiyle bu çalışamaya beyliklerin mesken edindikleri diğer merkezler de dâhil edilmiştir. Bu kentler Fethiye, Milas, Beçin, Menteşe, Çine, Tavas, Birgi, Ayasuluğ, Tire, Sultanhisar, Bodemya, Denizli, Manisa, Demirci, Nif, Kütahya, Kula, Afyonkarahisar, Bergama ve Balıkesir'dir. Bu çalışmada giriş bölümünden sonra söz konusu beyliklerin siyasi tarihlerinden kısaca bahsedilecektir. Daha sonrasında belirlenen kentlere açılan ayrı başlıklar altında beyliklerin başkent ve idari merkezleri incelenecektir. Bu çalışmanın içeriğine dâhil olan kentlerin fiziki, dini, kültürel ve sosyal yapıları dönemin ana kaynakları, maddi kalıntılar ve araştırma eserler ışığında ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The settlement of Anatolia as a homeland by the Turks and the process of Turkification of this region, took a period of approximately 300 years. This process took place after the Battle of Manzikert, which took place in the second half of the XI. century and ended in victory by the Turks. After this occurence the Turkmen groups settled in the eastern lands of Anatolia in large masses. In the first quarter of XIII. Century Mongol invasions took place that led Turkmens migrate West. This caused them to face social troubles caused population density. Meanwhile the Seljuks, who were the protectors of the Turks, moved the Turkmen groups to West Anatolia which was the boundary of the Byzantium. The Turkification of the region continued with the newly moved Turkmens' gaza movements. In this thesis, The capitals and administrative centers established by the Turkish principalities that continued to exist in the Western Anatolia Region during the period called the II. Principalities Period, starting from the middle of the XIII century and extending to the end of the XV century, will be discussed. The historical process of this period will try to be clarified through geographical approach by referring to the importance of the urbanization in the Western Anatolia region in terms of its contribution to the Turkification in this region. To understand historical identity, he temporal limit of this research subject is going to be from the war of Kösedağ in 1243 after which the Turkish municipalities established their place in history to the end of the XV century. The main actors of this thesis are Menteşeoğulları, Aydınoğulları, İnançoğulları, Saruhanoğulları, Germiyanoğulları, Sahip Ataoğulları and Karesioğulları principalities which are included in the II. Principalities Period. The geographical boundaries of the thesis are determined by the capital and administrative centers of the Turkish principalities established in the Western Anatolia Region, which is defined as the geographical region covering the south of the Marmara region, the entire Aegean Region, the west of the Mediterranean Region, also including Eskişehir from the Central Anatolian Region. Due to the fact that some principalities have more than one capital, other capitals where principalities resided are also included in this study. These cities are Fethiye, Milas, Beçin, Menteşe, Çine, Tavas, Birgi, Ayasuluğ, Tire, Sultanhisar, Bodemya, Denizli, Manisa, Demirci, Nif, Kütahya, Kula, Afyonkarahisar, Bergama and Balıkesir. In this thesis, the political history of these principalities mentioned previously will be briefly explained, after the introduction. Later, the capitals and administrative centers of the principalities will be examined under separate headings opened under the names of the determined cities. The physical, religious, cultural and social structures of the cities included in the content of this study will be discussed in the light of the main sources of the period, archaeological data and research works.