Vatandaşların yerel katılım düzeylerini etkileyen faktörler: Muğla ili örneği
Factors affecting citizens' local participation levels: The case of Muğla province
  1. Tez No: 923195
  2. Yazar: ÇİLEM AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CERAY ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çağdaş demokrasi tartışmalarında vatandaş katılımının en çok öne çıkarıldığı ve uygulamada etkili olduğu durumlardan biri de katılımcı yerel demokrasidir. Bu bağlamda, demokrasi ile ilişkilendirilen önemli özelliklerden biri olarak vatandaş katılımı vurgulanabilir. Özellikle yerel düzeyde vatandaşların aktif katılımı çağdaş demokrasi tartışmalarında bir gerekliliktir. Yerel katılıma ilişkin vatandaşların algı ve tutumlarının bu bağlamda çağdaş demokrasi tartışmalarında önemli bir yeri olduğu söylenebilir. Yerel katılıma ilişkin vatandaşların algı ve davranışlarını ölçen Yerel Katılım Ölçeği (YKÖ), bu çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. YKÖ'nün yapısı, vatandaşların yerel katılım algıları ile davranışlarının ayrı ayrı ölçülebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu doğrultuda araştırmanın amacı vatandaşların yerel katılım algı ve davranış düzeylerini belirlemek ve kullanılan değişkenler aracılığı ile Muğla ilinde bu konuda mevcut durumu ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Muğla İli ve ilçelerinde ikamet eden seçmenler oluşturmaktadır. Araştırmada ölçek boyutları olan“Farkındalık”,“Takip ve Aktif Katılım”,“Geri Bildirim”kullanılarak Muğla ilinde yaşayan vatandaşların yerel katılım düzeyleri analiz edilmiştir. YKÖ'den elde edilen verilerin analizinde, betimsel istatistikler, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Sidak testi analizlerinden yararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
In contemporary democracy discussions, one of the contexts where citizen participation is most emphasized and effective in practice is participatory local democracy. In this regard, citizen participation can be highlighted as a significant feature associated with democracy. Particularly at the local level, the active participation of citizens is considered a necessity in contemporary democracy debates. It can be stated that citizens' perceptions and attitudes toward local participation hold a crucial place in these discussions. The Local Participation Scale (LPS), which measures citizens' perceptions and behaviors regarding local participation, was used as a data collection tool in this study. The structure of the LPS allows for the separate measurement of citizens' perceptions and behaviors related to local participation. Accordingly, the aim of the research is to determine citizens' levels of perception and behavior regarding local participation and to reveal the current situation in Muğla province through the variables used. The study group consists of Turkish citizens who are eligible voters residing in Muğla province and its districts. In the study, the dimensions of the scale—“Awareness,”“Monitoring and Active Participation,”and“Feedback”—were used to analyze the local participation levels of citizens living in Muğla. In the analysis of the data obtained from the LPS, descriptive statistics, t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and the Sidak test were utilized.