Edirne ili rüzgar enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of wind energy potential of Edirne province
  1. Tez No: 923247
  2. Yazar: OKTAY AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BECENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmada rüzgar, rüzgar enerjisi, rüzgar enerjisinden elektrik üretimi, rüzgar türbinleri, rüzgar enerji santralleri, Edirne ili rüzgar enerjisi potansiyeli incelenmiştir. Tez araştırmamız, Edirne ilinin rüzgar enerji potansiyelinin rüzgar enerji santrali kurulması açısından avantajları ve dezavantajlarına cevap bulmak için yapılmıştır. Yenilenebilir enerjiler, birçok ülkenin enerji karışımında giderek daha önemli hale geliyor. Özellikle, küresel rüzgar enerjisi üretimi son yıllarda giderek büyümüştür. Ayrıca rüzgar enerjisinin, uluslararası toplum için bir öncelik haline gelen iklim değişikliğinin azaltılmasında çok önemli bir rol oynadığının altı çizilmelidir. Birçok avantajına rağmen rüzgar enerjisi en değişken kaynaklardan biridir. Üretilen enerjiyi elektrik şebekesine entegre etmek zordur. Bu yüzden saatlik rüzgar hızı ortalamalarından mevsimsel dalgalanmalara kadar rüzgar enerjisi ile ilgili zaman ölçeklerinin bir analizi yapılmalıdır. Bu analiz ile rüzgar enerji santralinin güç çıkış profilini tahmin etmek için istatiksel model belirlenir. Böylelikle yatırımcılar rüzgar enerji santrali kurulumunda ortak güç çıkışlarının güvenirliğini tahmin edebilir ve en doğru santral kurulumunu gerçekleştirebilirler. Bu konuyla ilgili Türkiye'nin değişik bölgelerinde araştırma yapılmış olup Edirne ve çevresinde rüzgar enerjisi değerlendirilmesinin yapılmadığı görülmüştür. Araştırmanın temelini Edirne ilindeki meteorolojik rüzgar verileri oluşturmuştur. Rüzgar enerjisi ile ilgili literatür taraması yapılmış ayrıca çeşitli kurumlardan elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma ile Edirne ilindeki rüzgar enerji potansiyeli incelenmiş, elde edilen bilimsel veriler ışığında, kurulması planlanan rüzgar enerjisi santralleri için gerekli olan rüzgar enerjisi potansiyelinin hesaplanmasında kullanılacak en doğru yöntem bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, wind, wind energy, electricity production from wind energy, wind turbines, wind power plants, wind energy potential of Edirne province were examined. Our thesis research was conducted to find answers to the advantages and disadvantages of the wind energy potential of Edirne province in terms of establishing a wind power plant. Renewable energies are becoming increasingly important in the energy mix of many countries. In particular, global wind energy production has grown rapidly in recent years. It should also be emphasized that wind energy plays a very important role in mitigating climate change, which has become a priority for the international community. Despite its many advantages, wind energy is one of the most variable resources. It is difficult to integrate the energy produced into the electricity grid. Therefore, an analysis of the time scales related to wind energy, from hourly wind speed averages to seasonal fluctuations, should be carried out. With this analysis, a statistical model is determined to estimate the power output profile of the wind power plant. In this way, investors can estimate the reliability of common power outputs in wind power plant installations and realize the most accurate plant installation. Research has been conducted on this subject in various regions of Turkey and it has been observed that no wind energy assessment has been made in Edirne and its surroundings. The basis of the research was the meteorological wind data in Edirne province. Literature review on wind energy was conducted and data obtained from various institutions were evaluated. The wind energy potential in Edirne province was examined with the research conducted, and in the light of the scientific data obtained, the most accurate method to be used in calculating the wind energy potential required for the wind energy plants planned to be established was found.