Derinlik sıçraması protokolü sonrasında oluşan kas hasarı oranı vücut ağırlığından etkilenir mi ?
Is the rate of muscle damage after the depth jump protocol affected by body weight?
- Tez No: 923267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, farklı vücut ağırlıklarına sahip bireylerde uygulanan derinlik sıçraması (Drop Jump) protokolü sonrasında oluşan kas hasarının farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 18 yaş üstü sağlıklı 50 birey katılmıştır. Katılımcılar normal kilolu (20,50±1,84)ve fazla kilolu (26,34±2.59) olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Egzersiz protokolü, 60 cm yükseklikte bir kutudan yapılan 5 set 20 tekrardan oluşan toplam 100 sıçramadan oluşmuş; sıçramalar arasında 10 saniye, her 20 sıçrama sonrası ise 2 dakikalık dinlenme verilmiştir. Verilerin analizinde normalliğin sınanması için Shapiro-Wilk (S-W) testi kullanılmış ve çarpıklık-basıklık (skewness/kurtosis) -2,+2 (George ve Mallery, 2010) katsayıları referans alınmıştır. Verilerin normal dağılıma uymadığı tespit edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar için Mann-Whitney-U analizi kullanılmıştır. CK-NAC ön test değerlerinde gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edildiği için, EÖ ile EHS, EÖ ile 24s ve 24s ile EHS değerlerinde CK-NAC'ın % değişim oranları üzerinden gruplar arası karşılaştırmalar yapılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki korelasyonu incelemek için ise Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır. Mann Whitney U Testi için etki büyüklüğü Z değerini örneklem büyüklüğünün kareköküne bölerek hesaplanmıştır (George, D. ve Mallery, P., 2010).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate whether muscle damage following the depth jump (Drop Jump) protocol differs in individuals with different body weights. 50 healthy individuals over the age of 18 participated in the study. The participants were divided into 2 groups as normal weight (20.50±1.84) and overweight (26.34±2.59). The exercise protocol consisted of 5 sets of 20 repetitions of a total of 100 jumps from a 60 cm high box; 10 seconds of rest was given between jumps and 2 minutes of rest was given after every 20 jumps. In the analysis of data, Shapiro-Wilk (S-W) test was used to test normality and skewness-kurtosis coefficients of -2,+2 (George and Mallery, 2010) were taken as reference. It was determined that the data did not conform to a normal distribution. Mann-Whitney-U analysis was used for comparisons between groups. Since significant differences were detected between the groups in CK-NAC pre-test values, comparisons were made between the groups based on CK-NAC percentage change rates in PE and IAE, PE and 24s and 24s and IAE values. Spearman Correlation test was used to examine the correlation between continuous variables. Effect size for Mann Whitney U Test was calculated by dividing Z value by the square root of sample size (George, D. and Mallery, P., 2010).