Kastın Anglo-Sakson ve Kıta Avrupası ceza hukukunda karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comperative study of intent in Anglo-Saxson and Continental European criminal law
  1. Tez No: 923268
  2. Yazar: SIDIKA BURÇAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Kast, ceza sorumluluğunun esasını oluşturduğu için ceza hukukunda oldukça önemli bir kavramdır. Bu nedenle gerek kastın tanımı gerekse de türleri hakkında doktrinde birçok görüş ve değerlendirme ortaya konulmuştur. Temel anlamıyla kast, failin suç ile mental bağını ifade etmektedir. Ancak doktrinde yer alan tüm tartışmalara karşın kastın kapsayıcı ve üzerinde tamamıyla uzlaşılmış bir tanımı yapılamamıştır. Doktrindeki bu belirsizliğin yargı kararlarında da etkili olduğu gözlemlenmektedir. Kıta Avrupası ceza hukukunda suçun oluşumu kastın varlığına bağlıdır. Anglo – Sakson ceza hukukunda ise“True Crimes”(gerçek suçlar) olarak ifade edilen suçlarda kastın varlığı aranmakta,“Strict Liability”(kusursuz sorumluluk) olarak adlandırılan ceza sorumluluğunda ise suçun oluşması için manevi unsurun varlığı gerekmemektedir. Tezimizde bu ayrıma kısaca değinilerek, Kıta Avrupası hukuk sistemi ve Anglo – Sakson hukuk sisteminin kaynağını oluşturan İngiltere ve Amerika ceza hukukunda kast kavramı, doktrin ve yargı kararları bağlamında ele alınmaktadır. İnceleme yapılırken, bu hukuk sisteminde yargı kararlarının konumu gereği, kast bağlamında özelde kast, genelde manevi unsur bağlamında önemli görülen mahkeme kararları dikkate alınmıştır. Doktrinde bu mahkeme kararları bağlamında getirilen eleştirilere ve yazarların farklı görüşlerine yer verilmiştir. Netice olarak, Kıta Avrupası ceza hukukunda tartışılan hususların benzer şekilde Anglo – Sakson hukuku bakımından da –farklı yönleriyle olmak üzere- tartışıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Intention is a very important concept in criminal law because it constitutes the basis of criminal responsibility. For this reason, many opinions and considerations have been put forward in the doctrine about both the definition of intention and its types. In the basic sense, intention expresses the mental connection of the defendant with the crime. However, despite all the discussions in the doctrine, an extended and fully agreed definition of intention could not be made. It is observing that this doctrinal ambiguity affects judicial decisions. In Continental criminal law, the occurrence of the crime depends on the existence of the intention. In Anglo-Saxon criminal law, the existence of intent is sought in crimes called as“True Crimes”, while the existence of a moral element is not required for the occurrence of the crime in criminal liability called“Strict Liability”. In our thesis, this distinction is briefly mentioned, and the concept of intention in Continental criminal law, British and American criminal law, which is the source of the Anglo-Saxon law system, is handled in the context of doctrine and judicial decisions. While examining, it has been dedicated featured cases which are important for intent, due to the status of judicial decisions in this law system. It has been included in critiques and different aspects of authors in doctrine with in the context of these cases. As a conclusion, it is seen that it is also discussed in Anglo-Saxon law the issues discussed in Continental criminal law -with the different views-.