Bromokriptinin sıçanlarda streptozotosin-nikotinamid ile indüklenen tip 2 diyabet modelinde nöropati üzerine etkileri
Effects of bromocriptine on neuropathy in streptozotocin-nicotinamide-induced type 2 diabetes model in rats
- Tez No: 923273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tip 2 diabetes mellitus(T2DM) büyümekte olan ciddi bir sağlık sorunudur. Bununla birlikte komplikasyonları ile ciddi oranlarda mortalite ve morbidite sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda diyabetin en sık görülen komplikasyonlarından biri olan diyabetik periferik nöropatide bromokriptinin olası faydalı etkilerini araştırmayı amaçladık. Streptozotosin-nikotinamid ile T2DM'li Wistar-albino sıçanlarda bromokriptinin etkinliğini gabapentin ile karşılaştırarak araştırdık. Bromokriptinin metabolik belirteçler ve mekanik allodiniyi, termal hiperaljeziyi ve soğuk allodiniyi değerlendirdiğimiz dinamik plantar test, termal plantar test ve soğuk plaka testinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde iyileşme gözlemledik. Motor fonksiyonları değerlendirmek üzere lokomotor aktivite, rotarod ve ayak izi analizi testlerini gerçekleştirdik. Aynı zamanda T2DM'de bilişsel fonksiyonları değerlendirmek için morris su labirenti ve pasif sakınma testlerini gerçekleştirdik. Bromokriptinin etki mekanizmalarına yönelik yapılmış olan in vivo ve invitro sistemlerle yapılmış birçok çalışma bulunmaktadır. Bromokriptinin DPN üzerinde göstermiş olduğumuz olumlu etkilerinin mekanizmasınn aydınlatılması, hastalığı önleme ve tedavi edebilme kabiliyetinin değerlendirilmesi için daha fazla araştırma gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a growing and serious health problem. In addition, it is a serious cause of mortality and morbidity with its complications. In our study, we aimed to investigate the possible beneficial effects of bromocriptine in diabetic peripheral neuropathy, one of the most common complications of diabetes. We investigated the efficacy of bromocriptine compared with gabapentin in Wistar-albino rats in which T2DM was induced by streptozotocin-nicotinamide. We observed statistically significant improvement in metabolic markers and dynamic plantar test, thermal plantar test and cold plate test in which we evaluated mechanical allodynia, thermal hyperalgesia and cold allodynia. We performed locomotor activity, rotarod and footprint analysis tests to evaluate motor functions. We also performed morris water maze and passive avoidance tests to evaluate cognitive functions in T2DM. There are many studies on the mechanisms of action of bromocriptine with in vivo and in vitro systems. We believe that further research is needed to elucidate the mechanism of the positive effects of bromocriptine on DPN and to evaluate its ability to prevent and treat the disease.