Konya ili Kadınhanı ilçesi süt sığırı barınaklarının yapısal analizi
Structural analysis of dairy cattle shelters in Kadınhanı district of Konya province
- Tez No: 923272
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Araştırma Konya'nın Kadınhanı ilçesinde süt sığırı barınaklarının özelliklerinin belirlenmesi için bölgede bulunan 20 süt sığırı barınağında gerçekleştirilmiştir. Bölgedeki çalışma ile incelenen işletmelerin tamamı bağlı duraklı barınaklar şeklinde planlanmıştır. İşletme sahiplerinin verimini tespit etmek için işletme ziyaretleri düzenlenmiş ve işletmelerde bulunan ahırların teknik açıdan özellikleri belirlenerek yapıların krokileri çıkarılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda incelenen barınaklarda hayvan başına barınak alanı 8m2/hayvan, gezinti alanı olan işletmelerde ise hayvan başına gezinti alanı 3.56 m2/ hayvan olarak bulunmuştur. Araştırmada incelenen barınakların birçoğunda atık depolama ve bertaraf adına bir düzenleme olmadığı ve çevre sağlığı hususuna dikkat edilmediği görülmüştür. Barınaklarda aydınlatma oranı %5,6 olup havalandırmalar pencereler ve bacalar aracılığıyla sağlanmaktadır. Tüm barınakların ortalama ısı iletim katsayıları değeri 2,538 kcal/m²°Ch bulunmuştur. Bu değer barınakların yalıtım yönünden yetersiz olduğunu göstermektedir. Toplanan bilgilerin değerlendirilmesinde akademik kaynaklardan faydalanılarak bölge için tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 20 dairy cattle barns in Kadınhanı district of Konya to determine the characteristic of barns. The barns in the region are all designed ad tied-stall barns. To assess the productivity of the farm ownero, farm visitis were organized,and the technical features of the barns were determined, and the plans of the buildings were drawn. As a result of these studies, the barn area per animal of the shelters examined was found to be 8m²/animal, and in farms with a grazing area, the grazing area per animal was found to be 3.56 m2/animal. It was observed that in many of barn examined in the research, there was no arrangement for waste storage and disposal and, environmental health was not taken into consideration. The lighting rate in the barns is 5.6% and ventilation is provided through windows and chimneys. In evaluating the collected information,recammendations were mad efor the region based on academic sources.