Social media's impact on civil-political protests: Iran case since 2009
Sosyal medyanın sivil ve politikal protestolar üzerindeki etkisi: 2009 sonrası İran örneği
  1. Tez No: 923290
  2. Yazar: ŞAHİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER PEMBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sosyal medyanın seçimlerle ilgili protestolar için önemli bir araç olarak ilk kez 2009 İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılması hem ülke içindeki hem de uluslararası alandaki etkisiyle dikkat çekmiştir. Aradan yıllar geçmiş olsa da, sosyal medyanın, İran'daki siyasi ve sivil yönetim yapıları üzerindeki etkisi giderek artmaktadır. 2009 Yeşil Hareketi, Twitter, Facebook ve YouTube gibi platformların, halkı mobilize etme, siyasi otoriteye karşı gelme ve daha önce hiç görülmemiş boyutlarda protestolar düzenleme potansiyelini ortaya koymuştur. Ancak, bu olayın önemi genellikle göz ardı edilmekte ve sosyal medyanın siyasal değişim üzerindeki etkisi daha çok“Arap Baharı”gibi olaylarla ilişkilendirilmektedir. Değerlendirmelerdeki bu eksiklik, İran'ın 2009 seçim protestoları sonrasında, sosyal medyanın siyasi direncin önemli bir aracı haline geldiği ilk ülkelerden biri olduğunun göz ardı edilmesine neden olmaktadır. İran, dijital platformların politik değişimlere olan etkisini inceleme açısından önemli bir örnek teşkil etmektedir. Sosyal medyanın küresel çapta siyasetteki etkisi arttıkça, alanyazının büyük bir kısmı, İran'ın sıkı medya denetimi altında sosyal medyanın oynadığı rolü tam olarak ele almamaktadır. Bu çalışma, 2022 Eylül ayında başlayan protestolar üzerinden sosyal medyanın İran'da var olan siyasi yapılar üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, sosyal medya, siyasi iktidar ve sivil toplum arasındaki ilişkileri analiz ederek, dijital platformların devletle olan etkileşimdeki değişen dinamiklerini vurgulamayı hedeflemektedir. Araştırma, ulusal ve uluslararası basının incelenmesi, vaka analizlerinin karşılaştırılması ve sosyal medya içeriklerinin analizini içeren bir metodolojiyle desteklenmektedir. Bu şekilde, sosyal medya ve siyasi aktivizmin kesişimi üzerine daha derinlemesine bir anlayış sağlanarak, İran'ın toplumsal ve siyasi yapılarındaki değişimlerin daha iyi anlaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
While the role of social media in electoral protests first became relevant in a lasting way with regard to political developments in Iran during the 2009 presidential elections, international attention quickly shifted towards other countries across the Arab world. Decades have passed since that critical juncture, but social media remains a game changer in the realm of power and governance in Iran. The Green Movement of 2009 revealed that things like Twitter and Facebook and YouTube could be used to help mobilize citizens, challenge political authority, and organize protests in ways never before possible. Yet much of the social media studies literature that emphasizes the role of social media networks in political change point to more readily talked about instances such as the Arab Spring and undervalue Iran's early importance. This is an oversight that overlooks the fact that Iran (rather specifically after the governmental protests of 2009 onward) was one of the very first places where social media instigated meaningful political resistance early on in its history as a broadcasting medium, thus paving the way for subsequent uprisings. In particular, while the global literature is noting the more general consequences of social media become more and more entangled with political systems worldwide, far too much is written without an acknowledgement of the special place that it occupies in Iran one where all other traditional media channels are constantly under the watchful eye. By illustrating the importance and growing power of social media in Iran's contemporary political scene especially related to events which began in September 2022 this research seeks to fill this void. This study attempts to examine the significant association in the context of Iranian society between [the use of] social media, political power and civil society. The study will highlight the changing nature of the relationship between digital platforms and state by looking at the use of social media for political mobilization. The study will utilize a hybrid methodology that includes a holistic review of national and international press coverage, comparisons of relevant case studies, as well as social media content and discourse analysis. Drawing upon the overarching current trends as well as some background knowledge about political protests aided by digital media, the research is aimed at a wider understanding of social media condition and socio- political activism together with deciding how those aspects keep impacting each other to shape Iran social and political order.