Women in Ishiguro novels: Agents of change and accomplices of patriarchal ideology
Ishiguro romanlarındaki kadınlar: Değişimin elçileri ve ataerkil ideolojinin suç ortakları
  1. Tez No: 923291
  2. Yazar: GÜLRAH MORAMOLLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA MELİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Kazuo Ishiguro'nun Değişen Dünyada Bir Sanatçı ve Günden Geriye Kalanlar eserlerini travma teorisi açısından inceleyerek, savaş sonrası dönemin kolektif ve bireysel psikolojik izlerini anlamak için nasıl kritik bir bağlam oluşturduğunu keşfetmektedir. Savaş sonrası dönem, Ishiguro'nun savaşın kalıcı etkileri ve sonrasındaki toplumsal dönüşümlerle mücadele eden karakterleri betimlemesi için güçlü bir arka plan sunmaktadır. Bu çalışma travma teorisi kullanarak, geçmişte çözümlenememiş travmaların hafıza ve kimlik üzerindeki şekillendirici etkilerini ve bu travmaların nesiller boyu nasıl aktarıldığını araştırmaktadır. Bu analiz, Değişen Dünyada Bir Sanatçı eserindeki Setsuko ve Noriko ile Günden Geriye Kalanlar eserindeki Miss Kenton karakterlerinin toplumlarının kurtarıcıları olarak oynadığı hayati roller üzerine odaklanmaktadır. Geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri ve ataerkil ideoloji, karakterlerin iyileşme ve kendini keşfetme çabalarında yollarına engeller koysa da kadınlar bu parçalanmış toplumlar içinde değişimin önemli aktörleri olarak tasvir edilmektedir. Bu tez, ataerkil ideolojilere dahil olmalarına rağmen, kadınların geçmişin yükleri ile ait oldukları değişen toplumların talepleri arasında hassas bir denge kurarak barış ve dönüşümün aracısı olarak hareket ettiklerini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Kazuo Ishiguro's An Artist of the Floating World and The Remains of the Day through the lens of trauma theory, exploring how the postwar period serves as a critical context for understanding collective and individual psychological scars. The postwar period provides a powerful background for Ishiguro's portrayal of characters struggling with the lingering effects of war and the societal transformations that follow. Using trauma theory, this study searches how memory and identity are shaped by unresolved past traumas and how these traumas are transmitted across generations. This analysis focuses on the argument of the vital role the women characters Setsuko, Noriko in An Artist of the Floating World and Miss Kenton in The Remains of the Day play as the redeemers of their societies. Although traditional gender roles and patriarchy impose limitations on characters' paths in their attempts to bring healing and self-discovery, women are portrayed as pivotal agents of change within these fractured societies. This thesis argues that women, despite being involved in patriarchal ideologies, act as mediators of peace and transformation, navigating the delicate balance between the burdens of the past and the demands of changing societies they belong to.