1990'dan günümüze milliyetçi-muhafazakâr politik söylem ve kamusal alanın dönüşümü
From 1990's to present in Turkey, the nationalist-conservative political discourse and transformation of public sphere
  1. Tez No: 923297
  2. Yazar: TAYLAN ÖZGÜR ÜRESİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖNDERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'deki toplumsal kültürün devlet-toplum ilişkilerine nasıl etki ettiğini 1990 sonrası milliyetçi-muhafazakâr politik söylem ve uygulamalarında açığa çıkarılması amaçlamaktadır. Başlıca güçlü toplum ve kolektivist kültür kavramları üzerinden toplumun politik söylemin oluşturulmasındaki etkisi ve iktidar ilişkilerindeki etkin rolü ön plana çıkarılmaya çalışılacaktır. Toplumsal yapıda bulunduğu iddia edilecek otoriterliğe yatkınlık, güçlü lidere duyulan ihtiyaç, toplumsal kutuplaşma ve kişiler arası güvensizlik gibi olguların arkasında yatan nedenler, toplumsal kültür ve onun kolektivist yönü üzerinden değerlendirilecektir. Bu bağlamda söz konusu olgular, kolektivist toplumları tanımlamak için kullanılan yüksek güç mesafesi, kişiler arası güvensizliğin fazlalığı ve yüksek belirsizlikten kaçınma gibi kavramlar aracılığı ile açıklanmaya çalışılacaktır. Bu kapsamda tüm bu teorik çerçeve, 1990 sonrası Refah Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin hem devlet yönetimi hem de kamusal alan anlayışında politik söylemine ve politikalarına yansıyışı üzerinden ele alınacaktır. Çalışma için Türkiye'nin politik kültürü ve onu kolektivist yönden inceleyen çalışmalar ile birlikte gazete haberlerinden, saha çalışmalarından ve uluslararası düzeyde yapılmış indekslerden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonunda, Türkiye'deki kolektivist toplum yapısının, milliyetçi-muhafazakârlık özelinde, devlet-toplum ilişkilerini incelemede önemli istasyonlardan birini oluşturabileceği ve ele alınan olguların gerçekleşmesinde toplumsal kültürün de etkili olduğu ileri sürülecektir. Bu çerçevede çalışmanın, Türkiye'de devlet-toplum ilişkilerine iktidar merkezli yaklaşan çalışmalara karşı toplumu ön plana çıkararak alternatif bir bakış açısı sunması ve aşağıdan yukarıya doğru yapılan çalışmalara da ek bir katkı oluşturması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal how the social culture in Turkey has influenced state-society relations through nationalist-conservative political discourse and practices after 1990. The influence of society in the formation of political discourse and its active role in power relations will be tried to brought to the fore through the concepts of strong society and collectivist culture. The reasons behind facts such as the tendency towards authoritarianism, the need a strong leader, social polarization and interpersonal distrust, which will be claimed to exist in the social structure, will be evaluated over social culture and its collectivist aspect. In this sense, the concepts of high power distance, high interpersonal distrust and high uncertainty avoidance, which are used to express collectivist societies, will be tried to be explained with these facts seen in the dynamics of social culture in Turkey. In this context, this entire theoretical framework will be discussed through its reflection on the political discourse and policies of the understanding both state administration and public sphere of the Welfare Party and the Justice and Development Party after 1990. For the study, along with studies examining Turkey's political culture and its collectivist perspective, will be used to newspapers, field researches and international indexes. At the end of the study, it will be argued that the collectivist social structure in Turkey can constitute one of the important stations in examining state-society relations, specifically in nationalist-conservatism, and that also social culture is effective in the realization of the phenomena discussed. In this context, the study aims to offer an alternative perspective by highlighting the society against the studies that approach state-society relations in Turkey from a power-centered perspective and to make an additional contribution to the studies conducted from the bottom up.