Yaşlıların bakım ve tedavisi
Care and treatment of elderly
- Tez No: 923331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN DURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çeşitli nedenlerle (doğurganlık hızında azalma, ortalama ömür yaşının uzaması, sosyal hayat ve aile yapıları ve teknolojik değişimler vs.) nüfusun hızla yaşlanması, ülkenin demografik yapısında da farklılıklar meydana getirmiştir. Bu durum gerek sosyal gerekse fiziksel hayatı derinden etkilemiştir. Yaşlılar da elbette bu değişen şartlara uyum sağlamak zorunda kalmışlardır. Özellikle teknolojik gelişmelerin çok hızlı olması, onların günlük hayatlarında yaşam standartlarını yükseltecek veya kolaylaştıracak uygulamaları etkili bir şekilde kullanabilmeleri için yardıma ve desteğe daha çok ihtiyaçlarının olduğunu ortaya koymuştur. Teknolojik gelişim faydalı kullanıldığı zaman herkes için olduğu gibi yaşlılarımız için de hayatı kolaylaştırma da etkili bir seçenektir. Bu çalışmamızda literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Farklı alanlarda yapılmış olan literatür bilgileri harmanlanarak ve sonuçlarına da aynı konuların içinde yer verilerek inceleme ve araştırma yürütülmüştür. Çalışmanın amacı; huzur evlerinde, huzurevi ve yaşlı bakım merkezlerinde, hastanelerde bakım ve tedavi ile evde bakım hizmetlerinin incelenmesidir. Sağlık yönetimi alanında sorumluluk alacak sağlık yöneticileri ya da hizmet verecek kurum ve kuruluşlar, hizmetin çeşitliliği nedeniyle çok yönlü düşünerek karar vermek durumundadırlar. Sağlık Yöneticileri alan bilgisi konusunda donanımlı olmalıdır. Bunun için mevcut durumu tespit ederek, sorumlu olduğu alana yönelik hizmetleri planlama, programlama, insan kaynaklarını belirleme, zamanı iyi kullanarak sürecin verimliliğini arttırma, her türlü mekânı ve araç gereci teknolojinin gerisinde kalmadan veya israfa neden olmadan, uygun şekilde temin edebilme ve kullanabilme gibi hususlarda kendini geliştirmelidir. Böylece değerlendirme ölçeklerini belirleyerek hizmetin etkinliğini ve verimliliğini artırmaya yönelik hareket kabiliyeti gelişerek daha isabetli kararlar alabilecektir. İstatistiklerde yer alan yaşlılık ve yaşlılığa ilişkin bazı nicel verilere yer verilmiştir. Bu verilerin kendi çalışmamıza kaynak teşkil etmesinin yanı sıra farklı konulara da dikkat çekebileceği öngörülmüştür. Sağlık konusunda bilinçlendirmeyi kapsayan sağlık okuryazarlığı, aktif yaşlanma, başarılı yaşlanma, hastanede bakım ve tedavi de incelenen konular arasındadır.
Özet (Çeviri)
As in the rest of the world, the rapid aging of the population in Turkey for various reasons (decrease in fertility rate, increase in average life expectancy, social life and family structures and technological changes, etc.) has also created differences in the demographic structure of the country. This situation has deeply affected both social and physical life. Of course, the elderly have had to adapt to these changing conditions. Especially the rapid technological developments have revealed that people need more help and support in order to effectively use applications that will raise or facilitate their living standards in their daily lives. When technological development is used beneficially, it is an effective option to make life easier for our elderly as well as for everyone else. In this study, the literature review method was used. Analysis and research were carried out by blending literature information from different fields and including the results in the same subjects. Purpose of the study; It is the examination of care and treatment in nursing homes, nursing homes and elderly care centers, hospitals and home care services. Health managers who will take responsibility in the field of health management or institutions and organizations that will provide services must make decisions by thinking multi-facetedly due to the diversity of services. Health Managers must be equipped with field knowledge. For this purpose, it determines the current situation, plans and programs the services for the field it is responsible for, determines human resources, increases the efficiency of the process by using time well, provides and uses all kinds of spaces and equipment appropriately, without falling behind in technology or causing waste. should be developed. Thus, by determining evaluation scales, the ability to act to increase the effectiveness and efficiency of the service will improve and more accurate decisions will be made. An effort has been made to present together some quantitative data regarding old age and old age in statistics. The reason is that, in addition to being a source for our own study, it is also possible to make comparisons that can reveal different issues and to reveal the need for more detailed studies on remarkable issues. Health literacy, which includes raising awareness about health, active aging, successful aging, hospital care and treatment, and hospital patient safety are among the topics examined.