Çin kaynaklarına göre Yüan döneminde Uygurlar
The Uighurs during the Yuan dynasty according to Chinese sources
  1. Tez No: 923330
  2. Yazar: WUMAİER ZULILA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLÂ UYDU YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Gao-Chang bölgesi, İpek Yolu'nun önemli bir kavşak noktası olarak Uygurların tarım, kültür ve yönetim alanlarında gelişim gösterdiği bir merkez olmuştur. Moğol İmparatorluğu ve Yüan Hanedanlığı döneminde, Uygurlar hem kültürel hem de siyasal olarak Moğol yönetimine katkılar sağlamış, dil, edebiyat ve sanat alanlarında önemli başarılar elde etmişlerdir. Özellikle Xie ailesine mensup bakanlar, sadakatleri ve kültürel katkılarıyla öne çıkmışlardır. Uygur kültürü, Yüan dönemi boyunca çok yönlü bir birleşim süreci yaşayarak Çin kültür tarihine eşsiz bir zenginlik katmıştır. Tezimizde, Uygurların Moğol ve Çin tarihindeki rolleri incelenmiştir. Birinci bölümde, Uygurların tarih sahnesine çıkışı, Moğol İmparatorluğu ve Yüan Hanedanlığı dönemindeki faaliyetleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, Moğolların yükselişi ve Kubilay Han'ın dönemi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Uygurların Çin'e göç nedenleri, Moğol sarayındaki görevleri ve Xie ailesinin Yüan ve Ming dönemlerindeki katkıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Gao-Chang region, as a significant crossroads of the Silk Road, served as a central hub for the Uyghurs' development in agriculture, culture, and governance. During the Mongol Empire and Yuan Dynasty, the Uyghurs made substantial contributions to Mongol administration both culturally and politically, achieving remarkable success in the fields of language, literature, and art. Prominent figures such as ministers from the Xie family stood out for their loyalty and cultural contributions. Uyghur culture underwent a multifaceted process of integration during the Yuan period, adding unparalleled richness to the history of Chinese culture. This thesis examines the role of the Uyghurs in Mongol and Chinese history. The first chapter addresses the emergence of the Uyghurs on the historical stage and their activities during the Mongol Empire and Yuan Dynasty. The second chapter explores the rise of the Mongols and the reign of Kublai Khan. The third chapter focuses on the reasons behind the Uyghurs' migration to Chinese regions, their roles in the Mongol court, and the contributions of the Xie family during the Yuan and Ming periods.