1719-1720 elçilik mübadelesi, Osmanlı-Avusturya diplomatik ilişkileri ve teşrifat
1719-1720 ambassadorial exchange, Ottoman-Austrian diplomatic relations and protocol
  1. Tez No: 923341
  2. Yazar: HAVVA HÜMEYRA ŞAHİN OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP TARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Erken modern dönem Osmanlı-Habsburg diplomatik ilişkilerini, 'elçi teşrifatı' üzerinden okumayı amaçlayan bu çalışma, iki imparatorluk arasındaki güç dengelerinin değişim süreçleri ve yeni diplomatik teamüllerin oluşum aşamaları çerçevesinde bir iz sürmektedir. 1718 Pasarofça Antlaşması sonrası Osmanlı elçisi Silahdar İbrahim Paşa ile Habsburg elçisi Damian Hugo von Virmond arasında icra edilen elçi mübadelesini ve iki elçinin İstanbul ve Viyana'daki faaliyetlerini ele alarak bir vaka analizi yapmaktadır. 1606 Zitvatorok Antlaşması'ndan itibaren Osmanlı Devleti ile diplomatik hizalanma çabasında olan Habsburg İmparatorluğu'nun Pasarofça Antlaşması sürecinde 'eşitlik' yaklaşımını daha çok içselleştirip, bunun gereğini uygulamaya koyduğu gözlemlenmektedir. Osmanlı ve Avusturya arşiv kaynaklarının yanısıra dönemin birincil kaynakları kullanılarak yapılan bu çalışma, sözkonusu vakayı resmeden görsel kaynaklardan da istifade etmiştir. Yeni diplomasi tarihi perspektifi ile diplomatik ilişkilerin çoklu katmanlarını, kültürel etkileşimlerini ve sembollerini yorumlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to read the early modern Ottoman-Habsburg diplomatic relations through the 'ambassador protocol', traces the processes of change in the balance of power between the two empires and the stages of the formation of new diplomatic practices. It conducts a case study by examining the ambassadorial exchange between the Ottoman ambassador Silahdar İbrahim Pasha and the Habsburg ambassador Damian Hugo von Virmond after the 1718 Treaty of Passarowitz and the activities of the two ambassadors in Istanbul and Vienna. It is observed that the Habsburg Empire, which had been trying to establish diplomatic alignment with the Ottoman Empire since the 1606 Treaty of Zsitvatorok, internalized and put into practice the 'equality' approach more during the Treaty of Passarowitz. This study, which uses primary sources of the period as well as Ottoman and Austrian archival sources, also benefits from an album depicting the case in question. It interprets the multiple layers, cultural interactions and symbols of diplomatic relations with the perspective of the new history of diplomacy.