Vergi aflarına mükellef tepkilerinin davranışsal maliye perspektifinden analizi
Analysis of taxpayer reactions to tax amnesty from a behavioral finance perspective
- Tez No: 923342
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TOLGA SARUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Davranışsal iktisatta birey davranışlarının anlaşılması üzerine yapılan analizlerin bulguları politika yapıcılara yol gösterici olmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de siyasi, ekonomik ve mali gibi çeşitli nedenlerden dolayı sıklıkla başvurulan vergi aflarına mükellef tepkilerinin davranışsal iktisat perspektifi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Vergi aflarında mükellefleri etkileyen belirleyiciler davranışsal dürtme ve caydırıcılık teorileri ile açıklanabilmektedir. Bu teorilere uygun şekilde kurgusal olarak tasarlanmış anket en çok gelir vergisi beyannamesi veren ilk 8 ilde 473 vergi mükellefi üzerinde uygulanmıştır. Katılımcılar iki deney grubu ve bir kontrol grubuna ayrılmıştır. İstatistiki analizler ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını araştırılmıştır. İstatistiki analizlerden elde edilen bulgulara göre gruplar arasında ceza algısı ve denetim algısı açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak adalet algısı, ahlak algısı ve sosyal ve kamu normu algısı açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Davranışsal dürtme ve caydırıcılık teorilerine uygun olarak örneklemin vergi aflarına tepkilerinin belirleyicileri lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Vergi mükelleflerine sunulan senaryo sonrasında vergi affına katılımı ceza, adalet ile denetim algılarının etkilediği görülmektedir. Regresyon analizi bulguları, vergi affına katılımda caydırıcılık grubunda ceza algısının, davranışsal dürtme grubunda adalet algısının ve kontrol grubunda ise denetim algısının etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The findings of analyses conducted to understand individual behaviors in behavioral economics provide guidance to policymakers. This study aims to examine taxpayer reactions to tax amnesties which is frequently implemented in Turkey due to various political, economic, and financial reasons rom a behavioral economics perspective. The determinants influencing taxpayers in tax amnesties can be explained through the theories of behavioral nudging and deterrence. In accordance with these theories, a survey designed in a hypothetical framework was conducted with 473 taxpayers from the top eight provinces with the highest rates of income tax declarations. Participants were divided into two experimental groups and one control group. Statistical analyses were carried out to investigate whether there were statistically significant differences between the groups. According to the findings of the statistical analyses, no significant differences were found between the groups in terms of perceptions of penalty and audit. However, significant differences were identified among the groups regarding perceptions of justice, morality, and social and public norms. The determinants of taxpayer reactions to tax amnesties were further analyzed through logistic regression, in line with the theories of behavioral nudging and deterrence. Following the scenarios presented to taxpayers, it was observed that perceptions of penalty, justice, and audit had an influence on participation in the tax amnesty. The results of the regression analysis revealed that penalty perception was the key determinant in the deterrence group, justice perception played a central role in the behavioral nudging group, and audit perception was significant in the control group.