Ratlarda polietilen glikol kaplı pedlerin barsak anastomoz güvenilirliğine etkisi
Effect of the polyethylene glycol coated pads safety on intestinal anastomosis in rats
  1. Tez No: 923408
  2. Yazar: ÖZLEM EKİCİ CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ SÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada sıçanlarda oluşturulan kalın barsak anastomozu modelinde Polietilen Glikol (PEG) kaplı pedlerin anastomoz iyileşmesi üzerine olan mekanik, histopatolojik ve biyokimyasal etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamızda her birinde 9 Wistar albino erkek sıçan olan 2 grup oluşturuldu ve her gruptan da birer sağlam barsak numunesi alınarak 2 tane de alt grup oluşturuldu. A: Anastomoz yapılan grup AP: Anastomoz + PEG kaplı ped uygulanan grup AS: Anastomoz yapılan gruptan alınan sağlam barsak numunelerini adlandıran grup APS: Anastomoz + PEG kaplı ped uygulanan gruptan alınan sağlam barsak numunelerini adlandıran grup Deneklere cerrahi işlemden 7 gün sonra yeniden laparotomi yapıldı ve barsak numuneleri alındı. Tüm denekler işlem sonunda sakrifiye edildi. Tüm barsak numunelerinin patlama basıncı ürodinami cihazı yardımıyla ölçüldü. Patlama basıncı ölçümünü takiben uygun koşullarda saklanan numunelerde biyokimyasal olarak doku hidroksiprolin seviyeleri ölçüldü, histopatolojik olarak da mukozal anastomotik reepitelizasyon, granülasyon dokusu oluşumu, kas dokusu destrüksiyonu, anastomoz yarası,inflamatuar infiltrasyonu, fibrozis düzeyleri ve anjiogenez oluşumu değerlendirmeye alındı. İstatistiksel analiz ise ANOVA deney tasarımında ''Kruskal-Wallis H testi'', ''Bonferroni düzeltmeli Post-Hoc Testi“ ve ”Wilcoxon testi" ile yapılmıştır. A grubunun patlama basınçları AP grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı daha yüksek çıkmıştır. Doku hidroksiprolin seviyelerinde gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. AS grubunda fibrozis oluşumu anlamlı düşük çıkmışken A, AP ve APS gruplarında fibozis açısından anlamlı fark yoktur. Granülasyon dokusu oluşumu en yüksek saptanan grup A, ikinci sırada AP iken AS ve APS gruplarında düşük ve birbirine benzer çıkmıştır. Kas dokusu destrüksiyonu en düşük AS grubunda gözlenirken A, AP ve APS gruplarında benzer çıkmıştır. Anastomoz yarası inflamatuar infiltrasyonu en düşük AS grubunda anlamlı olarak saptanırken diğer gruplarda benzer çıkmıştır. Sonuç olarak PEG kaplı pedin barsak anastomozuna bir desteğinin olmadığı hatta olumsuz etkileri olduğu kanısındayız. Bunun sebebi PEG kaplı pedin lokal inflamatuar etkilerinden ve henüz bilinmeyen bazı sistemik etkilerinden dolayı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the mechanical, histopathologic and biochemical effects of Polyethylene Glycol (PEG) coated pads on anastomotic healing in a rat model of large intestinal anastomosis. In our study, 2 groups of 9 wistar albino male rats each were formed and 2 subgroups were formed by taking one intact intestinal sample from each group. A: Anastomosis group AP: Anastomosis + PEG coated pad applied group AS: Group naming the intact intestinal specimens from the anastomosis group APS: Group naming the intact intestinal specimens from the group with anastomosis + PEG coated pad The subjects underwent laparotomy again 7 days after the surgical procedure and intestinal samples were taken. All subjects were sacrificed at the end of the procedure. The bursting pressure of all intestinal samples was measured by urodynamic device. Following the burst pressure measurement, tissue hydroxyproline levels were measured biochemically and mucosal anastomotic reepithelialization, granulation tissue formation, muscle tissue destruction, anastomotic scar, inflammatory infiltration, fibrosis levels and angiogenesis formation were evaluated histopathologically. Statistical analysis was performed using ANOVA experimental design with“Kruskal-Wallis H test”,“Post-Hoc Test with Bonferroni correction”and“Wilcoxon test”. The bursting pressures of the A group were statistically significantly higher than the AP group. There was no significant difference in tissue hydroxyproline levels between the groups. While fibrosis formation was significantly lower in the AS group, there was no significant difference in fibrosis in the A, AP and APS groups. Granulation tissue formation was found to be the highest in group A and AP in the second place, while it was low and similar in AS and APS groups. Muscle tissue destruction was lowest in the AS group and similar in the A, AP and APS groups. Inflammatory infiltration of the anastomotic wound was lowest in the AS group and similar in the other groups. In conclusion, we believe that PEG coated pad does not support intestinal anastomosis and even has negative effects. This may be due to the local inflammatory effects of the PEG-coated pad and some systemic effects that are not yet proven.