Yerel yönetimlerde dijital yönetişim uygulamaları: Sivas ili örneği
Digital governance practices in local governments: The case of Sivas province
  1. Tez No: 923409
  2. Yazar: FATMA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN EROĞLU DURKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ve dijitalleşmenin yaygınlaşması, kamu hizmetlerine uzaktan erişimi cazip hale getirmiştir. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yerel yönetimlerin dijital yönetişim bağlamında kamu hizmetlerini sunma biçimleri değişmiştir. Sivas il ve ilçe belediyelerindeki dijital yönetişim uygulamalarının gelişime açık ve araştırmaya elverişli olması da bu araştırmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Bu doğrultuda çalışmada dijital yönetişim uygulamaları çerçevesinde belediye personellerinin yerel yönetimlerde sunmuş oldukları hizmetlerin vatandaş ve STK temsilcileri tarafından kullanımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Böylece belediye personelleri, STK temsilcileri ve vatandaşların görüşleri alınarak çalışma yürütülmüştür. Bu grupların seçilme nedeni dijital yönetişim aktörleri olmasından kaynaklanmaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ve amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Bu tezin çalışma grubunu 17 belediye personeli, 12 STK temsilcisi ve 17 vatandaş oluşturmakla birlikte katılımcıların seçiminde maksimum çeşitlik göstermesine dikkat edilmiştir. Çalışma kapsamında, katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler deşifre edildikten sonra tematik analiz yöntemiyle kodlamalar yapılmıştır. Çalışmada öne çıkan bulgular incelendiğinde, dijital yönetişim yaklaşımının ve e-belediyecilik uygulamalarının Sivas il ve ilçe belediyelerinde geliştirilmesi gerektiği, dijital yönetişim bağlamında, vatandaşların ve STK'ların katılımının sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, belediyelerdeki maddi kaynakların yetersizliği de bu uygulamaların yaygınlaşmasını engelleyen önemli bir faktördür. Belediyelerde şeffaf, hesap verebilir ve katılımcı bir sistemin oluşturulabilmesi için tüm aktörlerin dahil edildiği daha fazla kamu hizmeti dijital uygulamalarla entegre edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of technology and the spread of digitalisation have made remote access to public services ever attractive. In Türkiye, as in the world, the way local governments provide public services within the context of digital governance has altered. The fact that digital governance practices in Sivas provincial and district municipalities are open for improvement and appropriate for research posed a starting point of the current research. To this end, the focal point of the study is to determine the use of the services provided by municipal staff in local governments by citizens and the representatives of non-governmental organizations (NGOs) within the framework of digital governance practices. Thus, the study was carried out by obtaining the opinions of municipal staff, the representatives of the NGO and citizens. The selection of these groups was attributed to the fact that they are the actors of digital governance. Case study design and purposive sampling, one of the qualitative research methods, were employed in the study. The study group of the present study consists of 17 municipal staff, 12 representatives of the NGO and 17 citizens, and maximum diversity was taken into consideration in the selection of the participants. Within the scope of the study, semi-structured interviews were conducted with the participants. Following the transcription of the interviews, coding was carried out through thematic analysis method. As for the prominent findings of the study, it is detected that the digital governance approach and e-municipality practices are required to be developed in Sivas provincial and district municipalities, and that the participation of citizens and NGOs with regards to digital governance is limited. In addition, the lack of financial resources in municipalities is also an important factor preventing the widespread use of these practices. In order to generate a transparent, accountable and participatory system in municipalities, more public services involving all actors should be integrated with digital applications.