Türk sanatında görsel aktivizm
Visual activism in Turkish art
  1. Tez No: 923422
  2. Yazar: NİL ŞÖLENKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada görsel aktivizm kavramının Türkiye'deki oluşum ve gelişim süreci, siyasi, kültürel ve sosyolojik olaylar çerçevesinde kronolojik olarak incelenmiştir. Belge ve arşiv taraması, kütüphane araştırmaları, dijital makaleler ve sanatçı yorumları ile nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. New York Üniversitesi profesörü Nicholas Mirzoeff'un görsel kültüre ilişkin çalışmalarından esinlenerek, Türkiye'deki politik, ekonomik ve toplumsal gelişmeler ışığında görsel aktivizm değerlendirilmiştir. 18. yüzyıldaki tek nokta perspektifinden günümüzün çok perspektifli medya araçlarına kadar görsel kavramlar, toplumların kültürleri ve uygulamalarıyla sürekli değişim göstermektedir. Bu süreç, toplumların kendi kültürlerini görsel yollarla temsil etmesini ve kapitalizmin etkisiyle metalaşmasını beraberinde getirmektedir. Toplumların temsil biçimleri toplumsal olaylar, siyasi düzenler ve ekonomik faktörlere organik bir şekilde bağlıdır. Sanat eserleri de sanatçının yaşamı ve eserin yapıldığı dönemin konjonktürüyle değerlendirilmelidir. Tarihsel olarak aktivizm, sınıf mücadelesine dayanmakta ve kültürel yönelime sahip kitlelerin örgütlendiği politik eylemler olarak ortaya çıkmaktadır. Türk sanatında görsel aktivizm, resimden dijital fotoğrafa kadar çeşitli sanat dallarını kapsar ve toplumsal temsillerin aktivizminden ilham alır.
Özet (Çeviri)
In this study, the formation and development process of the concept of visual activism in Turkey has been examined chronologically within the framework of political, cultural and sociological events. Document and archive scanning, library research, digital articles and artist reviews as well as qualitative research methods were used. Inspired by the works of New York University professor Nicholas Mirzoeff on visual culture, visual activism was evaluated in the light of political, economic and social developments in Turkey. 18. from the perspective of a single point in the century to today's multi-perspective media tools, visual concepts are constantly changing with the cultures and practices of societies. This process brings with it the commodification of societies to represent their own cultures and under the influence of capitalism. The forms of representation of societies are organically connected to social events, political arrangements and economic factors. Works of art should also be evaluated with the life of the artist and the conjuncture of the period in which the work was made. Historically, activism has been based on class struggle and emerged as political actions organized by culturally oriented masses. Visual activism in Turkish art covers various branches of art, from painting to digital photography, and is inspired by the activism of social representations.