Kadın imgesinin ele alınışı açısından bir karşılaştırma: Türk ve Fransız kadın ressamların eserleri
A comparison in terms of dealing with the women's image: Works of Turkish and French women painters
- Tez No: 923421
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sanat tarihi boyunca kadınların sanata katılımı, toplumsal cinsiyet rolleri ve fırsat eşitsizliği gibi çeşitli engellerle şekillenmiştir. Virginia Woolf'un (1882-1941) Kendine Ait Bir Oda adlı eserinde William Shakespeare'in (1564-1616) hayali kız kardeşi Judith üzerinden ele alınan bu mesele, kadınların sanat alanındaki varlığını sorgulayan önemli bir referans noktasıdır. Woolf, kadınların eşit eğitim ve fırsatlar elde etmeleri durumunda erkeklerle aynı başarıyı yakalayıp yakalayamayacaklarını tartışırken, toplumsal normların kadınların yaratıcılığını nasıl sınırladığını gözler önüne sermektedir. Bu çalışma, kadınların sanatta karşılaştığı engelleri, kadın ressamların eserlerindeki kadın imgeleri üzerinden, Türk ve Fransız modernleşmesi bağlamında karşılaştırmalı bir perspektifle incelemektedir. Türk sanat tarihinin öncü kadın ressamları olan Mihri Hanım, Müfide Kadri ve Celile Hanım ile Fransız kadın ressamların eserlerinde kadın imgelerinin toplumsal, kültürel ve sanatsal bağlamda nasıl ele alındığı, bu imgelerin iki farklı modernleşme sürecindeki anlam farklılıkları çerçevesinde değerlendirilmektedir. Georg Baselitz'in (1938-) 2013 yılında dile getirdiği“Kadınlardan pek de iyi ressam olmuyor!”ifadesi, kadınların sanattaki geri planda kalmalarına dair yaygın bir görüşü temsil etmektedir. Ancak bu çalışma, kadınların her dönemde sanata önemli katkılar sağladığını ve eserlerinde toplumsal eşitlik arayışının önemli temsillerini ortaya koyduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout art history, women's participation in the arts has been shaped by various barriers such as gender roles and inequality of opportunity. In her work A Room of One's Own, Virginia Woolf (1882-1941) addresses this issue through the fictional character of Judith, the imagined sister of William Shakespeare (1564-1616), raising important questions about women's presence in the art world. Woolf explores whether women, given equal education and opportunities, would achieve the same success as men, while revealing how societal norms limit women's creativity. This study examines the barriers women face in the arts through the lens of female artists' representations of women in their works, using a comparative perspective between Turkish and French modernization. It explores how female images in the works of pioneering Turkish women artists, such as Mihri Hanım, Müfide Kadri, and Celile Hanım, as well as French women artists, are addressed in social, cultural, and artistic contexts, and how the meanings of these images differ within the two distinct modernization processes. Georg Baselitz's (1938-) statement in 2013,“Women don't make very good painters,”reflects a widespread view of women's marginalization in art. However, this study argues that women have made significant contributions to art in every era and that their works represent important reflections of the quest for social equality.