Kosova geleneksel giysileri ve kültürel unsurlarının incelenmesi
Examination of Kosovo traditional clothes and cultural elements
- Tez No: 923423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BECENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
“Kosova Geleneksel Giysileri ve Kültürel Unsurlarının İncelenmesi”adı ile yazılmış olan yüksek lisans tezinde, Kosova'nın geleneksel giysileri, farklı etnik grupların giysileri ve kültürel etkileri araştırılmıştır. Kosova, Balkanlar'ın ortasında, tarih boyunca birçok farklı milletin kültürel etkileşimine ev sahipliği yapmış zengin bir coğrafyadadır. Osmanlı, Roma ve Bizans gibi büyük uygarlıkların izlerini taşıyan bu topraklar, Arnavutlar, Sırplar, Türkler, Boşnaklar, Romanlar ve Goralılar gibi çeşitli milletlerin bir arada yaşadığı renkli bir kültürel yapı sunmaktadır. Geleneksel giysiler estetik görünüşün yanında, tarihsel ve sosyal sembolik anlamlar barındırmaktadırlar. Kosova'nın geleneksel giysileri, farklı milletlerin kimliklerini yansıtan, ama aynı zamanda da ortak yaşamın izlerini taşıyan önemli kültürel öğelerdendir. Tez çalışmasının amacı, Kosova'nın geleneksel giysilerini Kosova'da yaşayan milletlerin kültürel etkileri ile birlikte inceleyerek bu giysilerin yalnızca estetik yönlerini değil, aynı zamanda tarihsel anlamlarını ve sosyal değerlerini ortaya koymaktır. Tezde, geleneksel ve kültürel unsurlardan olan giysiler, Kosova'da yaşayan altı farklı toplumun (Arnavutlar, Sırplar, Boşnaklar, ve Goraniler) giysi örnekleri üzerinden ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Geleneksel giysilerdeki kumaşlar, motifler, renkler, incelenerek, bu unsurların toplumsal kimlik üzerindeki etkileri, kültürel etkileşimlerin bu giysilere yansıyan ortak yönleri ve farklılıkları tespit edilmiştir. Edinilen bilgiler ışığında, savaş sonrası dönemde birçok kıyafetin yok edildiği veya korunamadığı tespit edilmiştir. Görsel kültür unsurlarından geleneksel giysilerin özellikle kültürel çeşitliliğin yoğun olduğu bölgelerde, toplumsal barış ve bir arada yaşam için önemli bir etken olduğu, gelecek nesillere ulaştırılması için kayıt altına alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines Kosovo's traditional costumes, the clothing of different ethnic groups, and their cultural influences. Located in the heart of the Balkans, Kosovo is a region rich in cultural diversity, having hosted the interactions of many different nations throughout history. Bearing traces of major civilizations such as the Ottoman, Roman, and Byzantine empires, these lands present a vibrant cultural mosaic, where Albanians, Serbs, Turks, Bosniaks, Roma, and Gorani live together. Beyond their aesthetic appearance, traditional costumes embody historical and social symbolic meanings. Kosovo's traditional garments are significant cultural elements that reflect the identities of various ethnic groups while also carrying the marks of shared life. The aim of this study is to analyze Kosovo's traditional costumes in conjunction with the cultural influences of the ethnic groups living in Kosovo, revealing not only the aesthetic aspects of these garments but also their historical meanings and social values. In the thesis, traditional costumes as cultural elements were evaluated in detail through examples from six different communities living in Kosovo: Albanians, Serbs, Bosniaks, and Gorani. Fabrics, motifs, and colors used in traditional costumes were examined, identifying how these elements impact social identity and reflect both the commonalities and differences arising from cultural interactions. It was found that, in the post-war period, many traditional garments were destroyed or could not be preserved. The study concludes that traditional costumes, as visual cultural elements, play an important role in social peace and coexistence, especially in regions with high cultural diversity. Therefore, it is necessary to document these costumes to ensure their transmission to future generations.