Batman'da hazır giyim eşyalarının imalatında çalışanların maruz kaldıkları fiziksel risk etmenlerinin değerlendirilmesi
Assessment of physical risk factors exposed to employees in manufacture of ready-made clothes in Batman
- Tez No: 923431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEŞİR DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Public Health, Accidents, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında Batman'da bulunan bazı giyim ürünleri imalatının yapıldığı iş yerlerindeki risk analizlerinin değerlendirilmesi konusu ele alınmıştır. İş sağlığı ve güvenliği, iş kazası, meslek hastalığı gibi terimlerin genel olarak ne anlama geldiği değerlendirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu'na göre tekstil ürünleri ve giyim ürünleri imalatı olarak ikiye ayrılan işletmelerin imalat süreçleri kısaca belirtilerek giyim ürünleri imalatı yapılan iş yerlerindeki risk faktörleri ve bu faktörlere karşı alınması gereken önlemler aydınlatma, biyolojik etmenler, ergonomi, gürültü, hareketli parçalar, kimyasal etmenler, psikososyal etmenler, termal konfor, titreşim, toz/lif maruziyeti ve yangın gibi kategorize edilerek değerlendirilmiştir. Giyim ürünleri imalatının yapıldığı iş yerlerindeki iş kazaları ve meslek hastalıklarının ne olduğu ve Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre 2019-2023 yıllarında ülke genelinde ve Batman ili özelinde aktif çalışan sayısı, tekstil sektöründe meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları, bunlara bağlı ölümleri içeren veriler grafik olarak gösterilmiştir. Batman ili özelinde iki kot yıkama ve boyama, iki hazır giyim ürünleri imalatı yapan işletmelerin risk analiz formlarındaki veriler İş sağlığı ve güvenliği kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the evaluation of risk analysis in some workplaces where clothing products are manufactured in Batman is discussed. Türkçe özet metninin İngilizcesini yazmaya buradan başlayınız. The general meaning of terms such as occupational health and safety, work accident, and occupational disease has been evaluated. According to the Social Security Institution, the manufacturing processes of the enterprises divided into two groups as textile products and clothing products manufacturing were briefly stated and the risk factors in workplaces where clothing products are manufactured and the precautions to be taken against these factors were evaluated by categorizing them as lighting, biological factors, ergonomics, noise, moving machine parts, chemical factors, psychosocial factors, thermal comfort, vibration, dust/fiber exposure and fire. The data showing the occupational accidents and diseases in workplaces where clothing products are manufactured, the number of active employees in the country and Batman province in the years 2019-2023 according to the Social Security Institution data, the occupational accidents and diseases in the textile sector, and the deaths related to them are shown graphically. The data in the risk analysis forms of two denim washing and dyeing and two ready-made clothing manufacturing companies in Batman province were evaluated within the scope of occupational health and safety