Molla İlyâs Gürâni'nin Şerhu 'Avâmili'l-Cürcânî adlı eseri (inceleme ve tahkik)
Molla İlyâs Gürâni's work called Sharḥ Al-ʿAwāmil Al-Jurjānī (analysis and critical edition)
- Tez No: 923432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, 17. yüzyılda yaşamış büyük âlim ve mutasavvıf olan Şeyh Molla İlyas el-Gürânî'nin (ö.1138/1726), doğu medreselerinde ders kitabı olarak okutulan ''Avâmil -i Cürcânî'ye yazmış olduğu şerhi hakkındadır. Ayet-i kerime, hadisi-şerif, arap şiiri ve gündelik hayata dair örnek şevâhidlerle zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca bu eser, birçok yönden özellikle sarf ilmi kurallarını ihtiva etmesiyle 'Avâmil-i Cürcânî'nin diğer şerhlerinden ayrılmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın önemi amacı ve yöntemi hakkında kısaca bilgi verildikten sonra Nahiv ilminin doğuşu ve 'Avâmil' geleneğinin tarihi seyri ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde Molla İlyas el-Gürânî'nin hayatına ve eserlerine değinildikten sonra Şerhu 'Avâmili'l-Cürcânî nüshalarının özellikleri, eserin ismi, muhtevasına ve şarih Molla İlyâs Gürâni'nin bu şerhinde izlemiş olduğu metoda yer verilmiştir. İkinci Bölümde eserin tahkikli metin versiyonu verilmiştir. Sonuç kısmında ise elde edilen bulgulara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the commentary (sharh) by Sheikh Mollā Ilyās al-Gurānī (d. 1138/1726), a great scholar and Sufi of the 17th century, on ʿAwāmil al-Jurjānī, a textbook taught in Eastern madrasas. This work is enriched with content such as verses and poetry, distinguishing it from other commentaries on ʿAwāmil al-Jurjānī in many aspects, particularly by including rules of morphology (sarf). The study briefly addresses the life and works of Mollā Ilyās al-Gurānī, followed by details on the characteristics of the manuscript, the name of the work, its content, and the method followed in the commentary. The conclusion section highlights the findings obtained.