Yönetici hemşirelerin krize hazır olma durumlarına ilişkin görüşleri ve yönetici hemşirelerin krize hazır oluş ölçeğinin geliştirilmesi
Views of nurse manager on their preparedness for crisis and developing the crisis readiness scale of nurse manager
- Tez No: 923509
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu doktora tez çalışması; yönetici hemşirelerin krize hazır olma durumuna ilişkin görüşlerinin belirlenmesi ve yönetici hemşirelerin krize hazır oluşunu ölçmeye yönelik bir ölçme aracının geliştirilmesi amacıyla, nitel (bireysel derinlemesine görüşme yöntemi) ve nicel (metodolojik yöntem) tasarımla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini birinci aşama olan nitel aşamada 45 yönetici hemşire; ikinci aşama olan nicel aşamada ise 550 yönetici hemşire oluşturmuştur. Birinci aşamada veri toplama aracı olarak“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ndan yararlanılırken, ikinci aşamada, 55 maddelik“Yönetici Hemşirelerin Krize Hazır Oluş Ölçeği”taslağı kullanılmıştır. Nitel veriler MAXQDA 2020, nicel veriler ise SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel verilerden, kriz algısı (ani ve beklenmedik olması, belli kalıpları izlemesi, bütüncül bir bakış açısını gerektirmesi, çalışma pozisyonuna göre farklılık arz etmesi, düzenin bozulması), kurumun kriz durumlarına yaklaşımı (kriz öncesi, kriz esnasında ve kriz sonrası) ve yönetici hemşirelerin kriz durumlarına yaklaşımı (yönetici rol ve sorumluluk, hemşire insan kaynakları yönetimi, malzeme/stok yönetimi, fiziksel yapı-donanım yönetimi, iletişim yönetimi, kendini yönetme durumu/kendini güçlendirmek) olmak üzere üç ana tema ve alt tema elde edilmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında; oluşturulan 72 maddelik taslak ölçek uzman görüşüne sunulmuş, 5 madde uzman görüşü sonrası çıkarılmış, kapsam geçerlik indeksi ise 0.96 olarak bulunmuştur. Uzman görüşleri ve tez izlem jürisinin önerileri doğrultusunda oluşturulan 55 maddelik taslak ölçeğe açımlayıcı faktör analizi uygulanarak 44 maddelik bir yapı elde edilmiş, sonrasında doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve sonucuna göre uyum iyilik indeksi değerleri Chi-square/df (cmin/df) (1.43), CFI(1,00), NNFI(1,00), NFI(0,99), IFI(1,00), GFI(1,00), SRMR(0.045), RMSEA(0.028) değerlerinin iyi uyum sınırları içinde belirlenmiştir. Ölçeğin zamana karşı güvenilirliği 41 katılımcı ile test tekrar test yöntemiyle değerlendirilmiş, iki ölçüm arasında anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) bulunmuştur. Ölçeğin toplam Cronbach's Alpha değeri 0,975 olarak elde edilmiş olup kriz algısı alt boyutu 0,740, kurumun kriz durumlarına yaklaşımı (kriz öncesi) alt boyutu 0,925, kurumun kriz durumlarına yaklaşımı (kriz anı) alt boyutu 0,937, kurumun kriz durumlarına yaklaşımı (kriz sonrası) alt boyutu 0,966, yönetici hemşirelerin kriz durumuna yaklaşımı (yönetici hemşire) alt boyutu 0,969, olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis study; It was carried out with a qualitative (individual in-depth interview method) and quantitative (methodological method) design in order to determine the views of nurse managers on crisis readiness and to develop a measurement tool to measure the crisis readiness of nurse managers. The sample of the research was 45 nurse managers in the first phase,“the qualitative phase”; In the second phase,“the quantitative phase”, 550 nurse managers were recruited. While“Semi-Structured Interview Form”was used as a data collection tool in the first stage, the 55-item“Manager Nurses' Crisis Readiness Scale”draft was used in the second stage. Qualitative data were analyzed using MAXQDA 2020 and quantitative data were analyzed using SPSS 22.0 program. From the qualitative data, crisis perception (being sudden and unexpected, following certain patterns, requiring a holistic perspective, differing according to the working position, disruption of order), the institution's approach to crisis situations (before, during and after the crisis)" and manager nurses' approach to crisis situations (managerial role and responsibility, nurse human resources management, material/stock management, physical structure-equipment management, communication management, self-management situation/self-empowerment). Three main themes and sub-themes were obtained. In the quantitative phase of the research; The 72-item draft scale was submitted to expert opinion, 5 items were removed after expert opinion, and the content validity index was found to be 0.96. By applying exploratory factor analysis to the 55-item draft scale created in line with expert opinions and the recommendations of the thesis monitoring jury, a 44-item structure was obtained, then confirmatory factor analysis was performed and according to the results, goodness-of-fit index values were Chi-square/df (cmin/df) (1.43), CFI (1.00), NNFI (1.00), NFI (0.99), IFI (1.00), GFI (1.00), SRMR (0.045), RMSEA (0.028) values were determined within good fit limits. The reliability of the scale over time was evaluated with the test-retest method with 41 participants, and it was found that there was no significant difference between the two measurements (p>0.05). The total Cronbach's Alpha value of the scale was obtained as 0.975, the crisis perception sub-dimension is 0.740, the ınstitution's approach to crisis situations (pre-crisis) sub-dimension is 0.925, the ınstitution's approach to crisis situations (crisis moment) sub-dimension is 0.937, the ınstitution's approach to crisis situations (post-crisis) sub-dimension is 0.937. It was determined that the sub-dimension of manager nurses' approach to crisis situation (manager nurse) was 0.966 and 0.969.