Vertikal yüz gelişimi ile kronolojik yaş, kemik yaşı ve diş yaşı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The relationship between vertical facial development, chronological age, skeletal age and dental age
- Tez No: 923508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİLAY SAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, üç farklı vertikal yüz gelişiminde kronolojik yaş, iskelet olgunlaşması ve dental olgunlaşma arasında bir korelasyon olup olmadığını belirlemektir. Çalışmada 150 ortodonti hastasının lateral sefalometrik, panoramik ve el-bilek radyografileri kullanılmıştır (75 erkek ve 75 kadın; ortalama yaş sırasıyla 13,54 ve 13,74 yıl). Hastaların kronolojik yaşları panoramik filmlerin çekildiği tarihten gün, ay ve yıl olarak doğum tarihleri çıkarılarak hesaplanmıştır. İskeletsel olgunlaşma, el-bilek kemikleri yardımıyla Greulich-Pyle atlas yöntemiyle belirlenmiştir. Dental olgunlaşma, Demirjian İndeksi ile sol mandibular kadranda kanin, birinci premolar, ikinci premolar ve ikinci molar kullanılarak tanımlanmıştır. Vertikal yüz gelişiminde SN-GoMe açısı lateral sefalometrik kafa filmleri üzerinde ölçülmüştür. Veriler Spearman'ın korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Çalışmada hiperdiverjan tipinde cinsiyete göre kemik yaşı ortanca değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Kız bireylerde kemik yaşı erkeklere göre daha ileride seyretmektedir. Hipodiverjan ve hiperdiverjan gelişim tiplerinde kronolojik yaş ile kemik yaşı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü yüksek bir ilişki vardır. Normodiverjan gelişim tipinde ise kronolojik yaş ile kemik yaşı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü çok yüksek bir ilişki vardır. Cinsiyete göre dişsel yaş değerlendirildiğinde ise hiperdiverjan tipinde kanin ve birinci premolar düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bir bağlantı vardır. Aynı yaşta olan erkek ve kız bireylerin gelişim seviyeleri değişiklik gösterebilmektedir. Kemik yaşı ve kronolojik yaş arasında bir uyum olduğu görülmüştür. Fakat dikey parametrelerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether there is a correlation between three different types of vertical facial development, chronological age, skeletal maturation, and dental maturation. Lateral cephalometric, panoramic and hand-wrist radiographs of 150 orthodontic patients (75 males and 75 females; mean age 13.54 and 13.74 years, respectively) were used in the study. The chronological age of the patients was calculated by subtracting their date of birth in days, months and years from the date of the panoramic films. Skeletal maturation was determined by the Greulich-Pyle atlas method using hand-wrist bones. Dental maturation was defined by the Demirjian Index using canines, first premolars, second premolars and second molars in the left mandibular quadrant. The SN-GoMe angle in vertical facial development was measured on lateral cephalometric head films. The data were analyzed by Spearman's correlation analysis. In the study, a statistically significant difference was found between the median values of skeletal age according to gender in hyperdivergent type. Skeletal age was more advanced in female subjects compared to male subjects. There was a statistically significant positive correlation between chronological age and skeletal age in hypodivergent and hyperdivergent developmental types. In the normodivergent developmental type, there was a statistically significant positive and very high correlation between chronological age and skeletal age. When dental age was evaluated according to gender, there was a statistically significant correlation at canine and first premolar level in hyperdivergent type. The development levels of male and female individuals of the same age can vary. A harmony has been observed between skeletal age and chronological age. However, it is also necessary to consider the vertical parameters.