Travmatik doğum algısına sahip gebelere uygulanan psikoeğitim programının maternal bağlanma, emzirme ve postpartum depresyon düzeyine etkisi
The effect of psychoeducation program applied to pregnant women with traumatic birth perception on maternal attachment, breastfeeding, and postpartum depression level
- Tez No: 923517
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışma doğuma yönelik travmatik algıya sahip gebelere prenatal dönemde uygulanan psikoeğitim programının travmatik doğum algısı, maternal bağlanma, emzirme ve postpartum depresyon üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımdaki bu araştırma Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniğine bağlı Gebe Polikliniğinde Nisan 2023- Mayıs 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma 40 deney grubu, 40 kontrol grubu olmak üzere 80 gebe ile yapıldı. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu, Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ), Anne-Bebek Bağlanması Ölçeği (ABBÖ), Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği Kısa Formu (EÖYÖ), Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDÖ)”kullanıldı. Her iki gruba veri toplama formları 22-32. Gebelik haftası, 26-36. Gebelik haftası, doğum sonrası 8. Haftada uygulandı. Deney grubundaki gebelere rutin bakımın yanı sıra, 1 hafta ara ile 50 dakikalık toplam 5 oturum grup psikoeğitimi uygulandı. Kontrol grubundaki gebelere veri toplama formları uygulandı ve rutin gebelik izlemleri devam etti. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki gebelerin sosyodemografik özellikleri, gebeliğe ve doğuma yönelik özelliklerine ilişkin bulguları benzerdi (p>0,05). Gruplara göre katılımcıların eğitim öncesinde Travmatik Doğum Algısı Ölçeğinden aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to evaluate the effect of a psychoeducation program applied during the prenatal period on traumatic birth perception, maternal attachment, breastfeeding, and postpartum depression in pregnant women with a traumatic perception of childbirth. Method: This randomized controlled experimental study was conducted at the Obstetrics and Gynecology Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital, in the Prenatal Clinic, between April 2023 and May 2024. The research was carried out with 80 pregnant women, consisting of 40 in the experimental group and 40 in the control group. The data were collected using the“Demographic Information Form, Traumatic Birth Perception Scale (TBPS), Mother-to-Infant Bonding Scale (MIBS), Breastfeeding Self-Efficacy Scale Short Form (BSES-SF), Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS).”Data collection forms were applied to both groups during the 22-32 weeks of pregnancy, 26-36 weeks of pregnancy, and at the 8th week postpartum. In addition to routine care, the pregnant women in the experimental group were provided with a total of 5 group psychoeducation sessions, consisting each 50 minutes long, with a one-week interval. Pregnant women in the control group only completed the data collection forms, and routine prenatal follow-ups continued. Results: The sociodemographic characteristics of the participants in both the experimental and control groups, as well as their pregnancy and birth-related characteristics, were similar (p>0.05). No statistically significant difference was found between the groups in the pre-education scores on the Traumatic Birth Perception Scale (TBPS) (p>0.05).