Görsel sanatlar dersinde ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin Feldman'ın eleştiri sınıflaması ve çocuklar için felsefe eğitimi (P4C) yoluyla sanat eleştirisi becerilerinin geliştirilmesi
Developing the art criticism skills of primary school 4th grade students in the visual arts course through Feldman's criticism classification and philosophy education for children (P4C)
  1. Tez No: 923516
  2. Yazar: RABİA TUNA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL DAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma Feldman'ın eleştiri sınıflamasını, çocuklar için felsefe (P4C) eğitimi yoluyla öğretilmesinin ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin sanat eleştiri becerilerine, derse karşı tutumlarına etkisini incelemek ve öğrencilerin Feldman'ın eleştiri sınıflaması ile öğretim uygulamalarına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada karma yöntem araştırmalarından yakınsayan paralel desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda ön-son test tek gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise durum çalışması deseni kullanılmıştır.Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum çeşitlilik örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Elikesik Şehit İlyas Güzel İlkokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 25 öğrenci katılmıştır. Çalışmada öğrencilerin sanat eleştirisi becerilerini geliştirmek için Feldman'ın eleştiri sınıflamasının öğretimine yönelik10 hafta boyunca çocuklar için felsefe (P4C) eğitimi ile planlanan ve yürütülen etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel veri toplama araçları olarak pedagojik sanat eleştirisi yeterlilik algısı ölçeği ve görsel sanatlar tutum ölçeği kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde örneklem sayısının düşük olması nedeniyle parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır.Araştırmanın nitel kısmında ise Feldman'ın eleştiri sınıflaması ve çocuklar için felsefe(P4C)eğitimi temelli öğretim uygulamalarına ilişkin öğrenci görüşleri,öğrenci ve araştırmacı günlükleri, oturum videoları vesüreç değerlendirme formlarındaki veriler kullanılmıştır. Nitel verilerin analizi ise içerik analiziyle yapılmıştır. Araştırmada her iki ölçek verilerinden elde edilen nicel bulgular ile görsel sanatlar dersinde Feldman'ın eleştiri sınıflaması ve çocuklar için felsefe (P4C) eğitimi yoluyla öğrencilerde sanat eleştirisi becerilerinin geliştiği ve etkinliklerin öğrencilerin görsel sanatlar dersine yönelik tutumlarını olumlu yönde geliştirdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.Nitel bulgular sonucunda öğrenciler görsel sanatlar dersinde Feldman'ın eleştiri sınıflamasına göre; eserdeki insanlar, hayvanlar, cansızlar, şekiller ile eser ve sanatçının adının eserde ilk dikkat ettikleri özellikler olduğu; kullanılan renkler ve malzemeler, perspektif ve canlı ya da cansız varlıklar arasındaki ilişkiye göre eseri inceledikleri; korku, mutluluk, sevinç gibi eserin kendilerinde oluşturdukları duyguları, sanatçının eseri yapma nedenini yorumladıkları; eserin değerli, özel ve eşsiz olup olmadığına ilişkin yargılarda bulundukları; Feldman'ın eleştiri sınıflamasında en çok yorumlama aşamasında zorlandıkları; çocuklar için felsefe eğitimi (P4C) ile yürütülen10 haftalık ders sürecinde Feldman'ın eleştiri sınıflamasına göre soru oluşturmayı, gerekçeli düşünmeyi ve farklı düşüncelere saygı duymayı öğrendikleri yönünde görüş belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda görsel sanatlar dersinde çocuklar için felsefe (P4C) eğitimi temelli etkinliklerle Feldman'ın eleştiri sınıflaması öğretiminin öğrencilerin sanat eleştirisi becerilerindeki etkisi göz önüne alındığında; görsel sanatlar dersinde P4C eğitimi ile farklı beceriler üzerinde, yine P4C eğitimi ile Feldman'ın eleştiri sınıflaması bütünleştirilerek farklı gruplar üzerinde de çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to examine the effect of teaching Feldman's criticism classification through philosophy for children (P4C) education on the 4th grade primary school students' art criticism skills and attitudes towards the course, and to determine the students' opinions on Feldman's criticism classification and teaching practices. In the research, a convergent parallel design from mixed methods research was preferred. In the quantitative dimension of the research, a pre-post test single group experimental design was used. In the qualitative dimension of the research, case study design was used. While determining the study group of the research, maximum diversity sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used. The research was carried out in the spring semester of the 2023-2024 academic year at Elikesik Şehit İlyas Güzel Primary School, affiliated with Alanya District Directorate of National Education. 25 students participated in the study. In the study, activities planned and carried out with philosophy for children (P4C) education were carried out for 10 weeks to teach Feldman's criticism classification in order to improve students' art criticism skills. Pedagogical art criticism competence perception scale and visual arts attitude scale were used as quantitative data collection tools in the research. In the analysis of quantitative data, due to the low number of samples, Wilcoxon Signed Rank Test, one of the non-parametric tests, was used. In the qualitative part of the research, data from student opinions, student and researcher diaries, session videos and process evaluation forms regarding Feldman's criticism classification and philosophy (P4C) education-based teaching practices for children were used. The analysis of qualitative data was done by content analysis. In the study, with the quantitative findings obtained from both scale data, it was concluded that students' art criticism skills improved through Feldman's criticism classification and philosophy for children (P4C) education in the visual arts course and that the activities positively improved students' attitudes towards the visual arts course. As a result of the qualitative findings, students in the visual arts course, according to Feldman's criticism classification; People, animals, inanimate objects, shapes and the name of the work and the artist are the first features they notice in the work; They examine the work according to the colors and materials used, perspective and the relationship between living or inanimate objects; They interpret the emotions that the work creates in them, such as fear, happiness and joy, and the artist's reason for making the work; They make judgments about whether the work is valuable, special and unique; In Feldman's criticism classification, the most difficult ones are at the interpretation stage; They stated that during the 10-week course carried out with philosophy education for children (P4C), they learned to pose questions according to Feldman's criticism classification, think reasonedly and respect different ideas. As a result of the research, considering the effect of teaching Feldman's criticism classification through philosophy (P4C) education-based activities for children in the visual arts course on students' art criticism skills; It is recommended to work on different skills with P4C training in visual arts classes, and to work on different groups by integrating P4C training with Feldman's criticism classification.