Genç yetişkinlerde romantik ilişki doyumunun öz şefkat, şükran duyma ve affedicilik değişkenleri açısından incelenmesi
Examining romantic relationship satisfaction in young adults in terms of self-compassage, gratitude and forgiveness variables
- Tez No: 923535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SİBEL BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, öz şefkat, şükran duyma ve affedicilik değişkenlerinin genç yetişkinlerin romantik ilişki doyumu ile olan ilişkisini araştırmayı hedeflemektedir. Ayrıca, romantik ilişki doyumu ile öz şefkat, şükran duyma ve affedicilik arasındaki ilişkinin, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, ilişki türü ve ilişki süresi gibi demografik faktörlere bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu çalışma, ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya, 20-40 yaş arasındaki 333 genç yetişkin birey katılmıştır. Katılımcıların 198'i kadın (%59,5) ve 135'i erkektir (%40,5). Veriler, Kişisel Bilgi Formu, İlişki Doyumu Ölçeği, Öz-Anlayış Ölçeği, Emmons Şükür Ölçeği ve Affedicilik Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 27 yazılımı ile analiz edilmiştir. Analiz sürecinde, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklemler için t Testi, Bağımsız Örneklemler için Tek Yönlü Varyans Analizi, Basit Doğrusal Regresyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi teknikleri uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, romantik ilişki doyumu ile öz şefkat, şükran duyma ve affedicilik arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, öz şefkat ile şükran duyma, öz şefkat ile affedicilik ve şükran duyma ile affedicilik arasında da pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Öz şefkat, şükran duyma ve affedicilik değişkenlerinin, genç yetişkinlerin romantik ilişki doyumunu anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında, romantik ilişki doyumu, öz şefkat, şükran duyma ve affedicilik puanlarının bazı demografik faktörlere bağlı olarak farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationships between the variables of selfcompassion, gratitude, and forgiveness and romantic relationship satisfaction among young adults. It also examines whether the relationships between romantic relationship satisfaction and self-compassion, gratitude, and forgiveness differ depending on demographic factors such as gender, age, education level, relationship type, and relationship duration. This study was conducted using the relational screening model. 333 young adult individuals between the ages of 20-40 participated in the study. 198 of the participants were female (59.5%) and 135 were male (40.5%). Data were collected using the Personal Information Form, Relationship Satisfaction Scale, Self-Compassion Scale, Emmons Gratitude Scale and Forgiveness Scale. The data obtained were analyzed using IBM SPSS Statistics 27 software. In the analysis process, Pearson Product Moment Correlation Analysis, Independent Samples t Test, One-Way Analysis of Variance for Independent Samples, Simple Linear Regression Analysis and Multiple Regression Analysis techniques were applied. The findings of the study revealed that there were positive significant relationships between romantic relationship satisfaction and self-compassion, gratitude, and forgiveness. In addition, positive significant relationships were found between selfcompassion and gratitude, self-compassion and forgiveness, and gratitude and forgiveness. It was found that self-compassion, gratitude, and forgiveness variables significantly predicted young adults' romantic relationship satisfaction. In addition, it was determined that romantic relationship satisfaction, self-compassion, gratitude, and forgiveness scores varied depending on some demographic factors.