Tarihsel süreç içinde hayatlı ev: Muğla evi örneği
Hayatlı ev in historical continuity: Muğla house case study
  1. Tez No: 923546
  2. Yazar: ENES EKREM CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Hayat, geleneksel Türk konutlarında önemli bir mekan ve aynı zamanda toplumsal bir kavramdır. Türk mimarisinde hayat, Anadolu ve Balkan coğrafyasında halk ihtiyaçlarına göre sürekli evrim geçirmiştir. Türk evlerinde hayat, bireylerin tercihleri, kültürleri ve günlük yaşamlarıyla bütünleşmiş, sosyal etkileşimin önemli bir parçasıdır. Genel olarak dış sofalı Türk evlerinde yer alan hayat bölümü; karşılama, ağırlama, geçiş alanı gibi işlevleri karşılamış olsa da, zaman içerisinde bütün bu işlevlerini kaybetmeye başlamıştır. Gelişiminin son aşaması olarak orta sofalı konutlarda gözlemlenen hayat, yerini günümüzdeki hol mekanına bırakmıştır. Tez çalışmasının ilk bölümünde Türk konut tipleri incelenmiştir. İkinci bölümünde ise hayat kavramının gelişim süreci detayları ile aktarılmıştır. Üçüncü bölümde hayat mekanı tüm bileşenleri ile incelenmiştir. Geleneksel Muğla konutu içerisinde hayat alanının oluşumunu destekleyen mekansal ve yapısal bileşenler üzerinde durulmuş, ardından hayatın mekan içerisindeki rol ve görevleri değerlendirilmiştir. Son bölümde ise Muğla ili özelinde hayatlı konutlar örneklem olarak alınarak incelenmiş, tipolojik sonuç ve Türk evi plan tipleri içerisindeki yeri tespit edilmiştir. Bunun için değişen kültürel etki, ihtiyaçlar, iklim, aile yapısı gibi unsurların hayat mekanının gelişimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Muğla hayatlı konutları üzerine yapılan tez içerisinde; örneklem olarak seçilen konutların bazılarının rölövesi alınarak plan ve kesit çizimleri yapılıp, tipolojik süreç belirlenmiştir. Bu sayede hayat mekanının geleneksel Türk mimarisindeki yeri tespit edilebilmiştir. Genellikle kırsal yerleşim bölgelerinde yayılım gösteren hayatlı Muğla konutları, çoğunlukla yalın bir tasarıma sahiptir. Kullanım amacına göre her metrekaresi özenle tasarlanmıştır. Tasarım kaygısı taşımayan bu konutların bazılarında kalem işlemelerine rastlanmıştır. Yerleşim türü, iklim, kültür, kültürler arası etkileşim ve iletişim gibi birçok unsur, bu konutların şehir ölçeğinde bile farklılıklar göstermesine yol açmıştır. Tezin odak noktası, Türk konut mimarisinde önemli bir yer tutan hayatlı Muğla konutlarının gelişimini ele almaktadır. Ayrıca, seçilen örneklerle konutların güncel koruma sorunları ve gelişimi de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Hayat is an important space and also a social concept in traditional Turkish housing. In Turkish architecture, hayat has constantly evolved according to the needs of the people in Anatolia and the Balkan regions. Hayat is an important place of social interaction in Turkish houses, integrated with individuals' preferences, cultures and daily lives. Although hayat, which is generally located in Turkish houses with an external sofa, had functioned as a reception, entertainment and transition area; it started to lose all these functions over time. At the last stage of its development, the hayat observed in houses with a central sofa gave way to today's hall space. In the first chapter of this thesis, Turkish housing types will be examined. In the second chapter, the development process of the concept of hayat will be conveyed in detail. In the third chapter, the hayat space will be examined with all its components. The spatial and structural components that support the formation of the hayat space within the traditional Muğla house will be emphasized, followed by the evaluation of the roles and functions of hayat within the space. In the last chapter, hayatlı konutlar in Muğla province will be examined as a sample and their typological results and place in Turkish house plan types will be determined. For this purpose, the effects of factors such as changing cultural influences, needs, climate and family structure on the development of the hayat space will be examined. In this thesis on Muğla hayatlı konutları; some of the houses selected as samples will be surveyed, and the typological process will be determined with plan and section drawings. Thus the place of the hayat space in traditional Turkish architecture will be determined. Generally spreading in rural settlement areas, Hayatlı Muğla konutları mostly have a plain design. Every square meter had been carefully designed according to the purpose of use. Hand-drawn engravings have been encountered in some of these houses that do not have any design concerns. Many factors such as settlement type, climate, culture, intercultural interaction and communication have caused these houses to show differences even at the city scale. The focus of the thesis is on the development of the hayatlı Muğla konutları, which have an important place in Turkish housing architecture. In addition, the current conservation problems and development of the houses will also be discussed with selected examples.