Video destekli zihinsel antrenmanın 12-14 yaş grubu erkek futbolcuların teknik gelişimlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of video-assisted mental training on the technical development of male football players in the 12-14 age group
  1. Tez No: 923547
  2. Yazar: MEHMET GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada video destekli zihinsel antrenmanın 12-14 yaş grubu erkek futbolcuların teknik gelişimlerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 12-14 yaş arası 24 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Gönüllüler fiziksel antrenman grubu (FG, n:12) , fiziksel antrenman ile birlikte zihinsel antrenman grubu (FZG,n:12) olarak ayrılmışlardır. Gönüllülere 4 hafta ve haftada 3 gün olmak üzere; FG, sadece fiziksel futbol antrenman; FZG ise her fiziksel antrenman öncesi zihinsel antrenman programlarına katılmışlardır. Şut, pas ve top sürme yeteneği test ölçümleri için Mor-Christian Test İstasyonu kullanılmış ve ölçümler 4 haftalık antrenman periyodunun başladığı ilk gün (T1) ve bittiği son gün (T2) olarak iki kez alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.00 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of video-supported mental training on the technical development of male football players in the 12-14 age group. 24 male athletes aged 12-14 participated in the study voluntarily. Volunteers were divided into physical training group (FG, n:12) and physical training and mental training group (FZG, n:12). Volunteers are given 4 weeks and 3 days a week; FG, physical football training only; FZG, on the other hand, participated in mental training programs before each physical training. Mor-Christian Test Station was used for shooting, passing and dribbling ability test measurements and measurements were taken twice, on the first day (T1) and the last day (T2) of the 4-week training period. The data obtained was analyzed using the SPSS 22.00 statistical program.