Bir yalın üretim ortamında avix analiziyle hat dengeleme ve ergonomik iyileştirme yaklaşımı
Line balancing and ergonomic improvement approach with avix analysis in a line manufacturing environment
  1. Tez No: 923545
  2. Yazar: GÖKSU DİZMENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TÜRSEL ELİİYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde gerçekleştirilen çalışma ile bir beyaz eşya işletmesindeki üretim hattında iş istasyonları arasındaki dengesiz iş dağılımlarını ve ergonomi problemlerini ortadan kaldırmak amaçlanmaktadır. Üretim hattındaki mevcut durum, Avix analizi ve Muri analizi kullanılarak değerlendirilmiş, iyileştirme planları oluşturulmuştur. Avix analizi, iş süreçlerini video tabanlı olarak analiz ederek iş yükü dağılımını optimize etmeyi sağlayan bir yöntemdir. Muri analizi ise çalışanların ergonomik olmayan hareketlerini ve aşırı yüklenme durumlarını tespit ederek risk seviyelerini azaltmayı hedefler. Yapılan iyileştirmeler sonucunda, üretim hattındaki istasyon sayısı 45'ten 35'e düşürülmüş, üretim kapasitesi ise vardiya başına 600 adetten 700 adede çıkarılmıştır. Ayrıca, kırmızı ergonomik riskli iş adımları 87'den 22'ye düşürülerek çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarında iyileşme sağlanmıştır. Malzeme besleme tipleri değiştirilmiş, operatör hareketleri optimize edilerek verimlilik artırılmıştır. Çalışma, yalın üretim metodolojisi ile ergonomik iyileştirmelerin bir arada uygulanmasının üretim kapasitesine, çalışan memnuniyetine ve ürün kalitesine pozitif etkilerini ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar, diğer üretim hatlarına uygulanabilir nitelikte olup, işletmenin genel verimliliğine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study in this thesis aims to eliminate unbalanced workload distribution among workstations and ergonomic problems in the production line of a white goods company. The current state of the production line was evaluated using Avix analysis and Muri analysis, and improvement plans were developed. Avix analysis is a method that uses video-based evaluation to optimize workload distribution across workstations. Muri analysis, on the other hand, identifies non-ergonomic movements and excessive workload situations to reduce risk levels. As a result of the improvements, the number of workstations was reduced from 45 to 35, and production capacity increased from 600 units to 700 units per shift. Additionally, the number of high-risk ergonomic tasks (red risk) was reduced from 87 to 22, leading to significant improvements in the physical and mental well-being of employees. Material feeding methods were revised, and operator movements were optimized to enhance efficiency. This study demonstrates the positive impact of combining lean production methodologies with ergonomic improvements on production capacity, employee satisfaction, and product quality. The results are applicable to other production lines and contribute to the overall efficiency of the company.